Jubileusz

Jubileusz 110-lecia Instytutu

Był rok 1916. Polska nie istniała jeszcze na mapach, a w piwnicy gmachu chemicznego Uniwersytetu Lwowskiego kilku chemików zakładało spółkę pod zwyczajną, handlowo brzmiącą nazwą „METAN”. Jej inicjator, profesor Ignacy Mościcki, zapisał w statucie Chemicznego Instytutu Badawczego, w który METAN przekształcił się sześć lat później: „działalność pionierska w kierunku pracy naukowo-twórczej nad budową przemysłu chemicznego w Polsce”.

Od tamtego momentu minęło sto dziesięć lat. Przeszliśmy drogę od lwowskiej piwnicy przez pierwszy instytut badawczy na warszawskim Żoliborzu, wojnę, która na sześć lat zawiesiła działalność, przez kolejne zmiany ustrojowe i nazwy aż po dzisiejszy Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej i powstający Kampus Mościcki z trzema centrami badawczymi, który – mam nadzieję – zdefiniuje jego następne dekady. Zmieniały się technologie i narzędzia, ale nie zmieniła się zasada, którą wpisał założyciel – praca naukowa ma służyć przemysłowi i państwu. Rozwijamy technologie niskoemisyjne, farmaceutyczne, biotechnologiczne. Produkujemy substancje czynne leków i leki dla pacjentów w Polsce i za granicą.

Jubileusz 110-lecia obchodzimy więc inaczej. To nie jest epilog. To nowy rozdział. Zapraszam Państwa, żeby otworzyć go razem z nami.

dr inż. Ewa Śmigiera Dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej 

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds