Prof. Urszula Domańska-Żelazna w TopWorld’s 2% Scientists

Czas czytania: 3 min
KIEDY?

GDZIE?

Ukazała kolejna edycja raportu Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier, który ocenia dorobek uczonych według indeksu bibliometrycznego. Na tej prestiżowej liście po raz kolejny znalazła się prof. dr hab. inż. Urszula Domańska-Żelazna, Lider obszaru w Grupie Badawczej Technologii Chemicznej Łukasiewicz – IChP.

Prof. dr hab. inż. Urszula Domańska-Żelazna prowadzi prace eksperymentalne i teoretyczne w dziedzinie termodynamiki równowag fazowych i właściwości fizykochemicznych cieczy molekularnych, cieczy jonowych, polimerów hiperrozgałęzionych, substancji zapachowych oraz leków. Zajmuje się również tematyką ekstrakcji metali z odpadów, rozwój modeli matematycznych opisujących zjawiska fizykochemiczne oraz ekstrakcji i rozdzielania.

W swoim dorobku może pochwalić się łączną liczbą 420 publikacji, sześcioma monografiami i rozdziałami w książkach. W latach 2004-2024 opublikowała 286 publikacji w dziedzinie cieczy jonowych. Ma na swoim koncie siedem zgłoszeń patentowych w dziedzinie ekstrakcji (2018-2024); 314 prezentacji konferencyjnych, w tym wykłady na zaproszenie (New York, Philadelphia, Delhi, Honolulu, Metz, Durban, Poznań, Sao-Pedro, Szczyrk, Samara, Colorado Springs, Częstochowa, Moskwa, Tours, Drakensberg, Sitges).

W latach 1968-2017 była nauczycielem akademickim na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Do dziś wypromowała 23 doktorów oraz 53 magistrów i inżynierów.

Wg Web of Science (wrzesień 2024) dla 392 publikacji ma łącznie 13 552 cytowań opublikowanych prac, H index = 63.

Pani profesor jest laureatką Nagrody im. Wojciecha Świętosławskiego, Medalu im. Jędrzeja Śniadeckiego (PTChem) oraz Nagrody „Orły Wprost dla Nauki” w dziedzinie nauk chemicznych tygodnika Wprost.

oprac. I.L.-W.

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds