Łukasiewicz – IChP bierze udział w projekcie Circular & Green Economy

Czas czytania: 3 min
KIEDY?

GDZIE?

Odzysk metali z elektroodpadów to zadanie Łukasiewicz – IChP w ramach projektu Circular & Green Economy. Projekt realizowany w konsorcjum ośmiu Instytutów Łukasiewicza uzyskał dofinansowanie z dotacji celowej prezesa Centrum Łukasiewicz w kwocie blisko 3,6 mln zł.

Tematyka projektu zakłada opracowanie nowych rozwiązań z zakresu technologii gospodarki obiegu zamkniętego i recyklingu metali i stopów, złomów elektronicznych, ceramiki ogniotrwałej, tekstyliów i żużli odpadowych.

Zadanie dotyczące odzysku metali z elektroodpadów realizowane przez Łukasiewicz – IChP pozwoli na opracowanie technologii umożliwiającej efektywny odzysk metali, przy jednocześnie ograniczonym wpływie na środowisko naturalne.

Obecnie stosuje się kilka metod odzysku metali z płytek obwodu drukowanego, które oparte są głównie na piro- i hydrometalurgii. Procesy pirometalurgiczne wymagają ogrzewania w wysokich temperaturach w celu odzyskania cennych metali. Obróbki te prowadzą do wytwarzania niebezpiecznych gazów, które należy usunąć z powietrza za pomocą systemów oczyszczania gazów spalinowych.

Procesy elektrochemiczne oferują nie tylko stosunkowo niski koszt inwestycyjny, ale też mniejszy wpływ na środowisko i wysoki poziom odzysku metali. Najważniejszym parametrem w procesach odzyskiwania metali z elektrolitów o złożonej matrycy jest odpowiednia selektywność wydzielania poszczególnych metali. Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu elektrolizy z kontrolą potencjału. Opracowana technologia pozwoli na zagospodarowanie takich odpadów elektronicznych jak płytki obwodu drukowanego. W perspektywie może być ona zastosowana do innych elektroodpadów (np. paneli fotowoltaicznych czy komponentów jak baterie i akumulatory.

Technologia charakteryzuje się elastycznością głównego procesu i możliwością dostosowania do różnych odpadów, jak również potencjalnych, nowych materiałów pojawiających się na rynku. Udane wdrożenie w polskim przemyśle pozwoli na zwiększenie konkurencyjności gospodarki i ograniczenie jej wpływu na środowisko naturalne, przy jednoczesnym zapewnieniu dodatkowych źródeł surowców do produkcji przemysłowej.

Na realizację swojego zadania Łukasiewicz – IChP otrzymał 0,4 mln zł dofinansowania. Kierownikiem projektu jest dr inż. Katarzyna Skrzypczyńska.

Projekt realizowany jest przez Konsorcjum w składzie:

  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych – Lider
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej imienia Profesora Ignacego Mościckiego
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny

oprac. I. L.-W.

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds