Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków – pod takim hasłem przebiegała grudniowa konferencja naukowa organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiki Zdrowia. Jednym z prelegentów konferencji był mgr Wojciech Maszewski, dyrektor Departamentu Produktów Farmaceutycznych Łukasiewicz – IChP.
Jednym z głównych tematów Konferencji było bezpieczeństwo lekowe, w tym analizy dotyczące zapewnienia stabilnych dostaw leków na poziomie krajowym, europejskim i międzynarodowym.
Zagadnienie to jest o tyle istotne, że – jak podkreślał w swoim wystąpieniu Wojciech Maszewski – istnieje tu wiele zagrożeń, jak chociażby uzależnienie Europy od dostaw z rynków wschodnich (niska produkcja substancji czynnych w Europie) czy sytuacja geopolityczna. Jak wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Przemysłu Farmaceutycznego i Krajowych Producentów Leków, Polska jest 5. największym rynkiem leków UE pod względem wartości sprzedaży, a jednocześnie dopiero 12. jeśli chodzi o produkcję. Relacja wartości rodzimej produkcji do wartości wydatków na leki w Polsce wynosi nieco ponad 30% i należy do najniższych w Europie, przy silnej specjalizacji krajowych producentów w wytwarzaniu leków generycznych. Skutkuje to dużymi potrzebami importowymi, co jest kosztowne i znacznie obniża bezpieczeństwo lekowe kraju. Tymczasem w Polsce produkcję API zachowało niewiele firm. Przypomnijmy, że Łukasiewicz – IChP wg IQVIA jest kluczowym wytwórcą API na bazie własnych autorskich technologii i zajmuje drugą pozycję pod względem wielkości produkcji w ścisłym reżimie systemu jakości GMP.
Z uwagi na uzależnienie przemysłu farmaceutycznego UE od importu API znaczenia nabiera – co podkreślali paneliści Konferencji – inwentaryzacja zasobów krajowych i unijnych, a także zbadanie możliwości rozwojowych i intencji przedsiębiorców. Obecnie polski przemysł farmaceutyczny stanowi jedynie 0,24% światowego rynku farmaceutycznego. Wartość produkcji sprzedanej polskiego przemysłu farmaceutycznego w 2022 wyniosła 14,3 mld zł, przy czym wg danych GUS w ujęciu wolumenowym produkcja w 2022 r. była zbliżona do poziomów z 2010 r.
Wśród pozostałych tematów omawianych w trakcie dyskusji były: Poprawa dostępności i jakości opieki zdrowotnej oraz Implementacja procesowych metod zarządzania w opiece zdrowotnej.
W Komitecie Naukowym Konferencji znalazł się m.in. dr inż. Paweł Bielski, Dyrektor Łukasiewicz – IChP.