Kamil Wróbel i Jakub Lach doktorami Łukasiewicz – IChP

Czas czytania: 3 min
KIEDY?

GDZIE?

W listopadzie 2020 r. dwaj pracownicy Łukasiewicz – IChP obronili prace doktorskie w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych: dr Kamil Wróbel oraz dr Jakub Lach z Zakładu Technologii Chemicznej i Elektrochemii. Serdecznie gratulujemy! Poniżej prezentujemy sylwetki obu Panów.

Dr Kamil Wróbel

Doświadczenie i wykształcenie: Jestem absolwentem Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2012 roku pracuję w Łukasiewicz – Instytucie Chemii Przemysłowej. Stopień doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna nadała mi Rada Naukowa Politechniki Warszawskiej (tytuł pracy: „Wpływ modyfikacji matrycy węglowej wybranymi metalami na właściwości elektrod akumulatora kwasowo-ołowiowego”). W ramach pracy badałem porowate materiały węglowe modyfikowane warstwami metalicznymi miedzi i ołowiu w kontekście ich zastosowania jako kolektory prądu w elektrodach akumulatora kwasowo-ołowiowego. Proponowana modyfikacja miedzią może pozwolić na wytwarzanie elektrod charakteryzujących się optymalnymi parametrami do zastosowania w stacjonarnych magazynach energii.

Najważniejsze projekty, które prowadzę w Instytucie: Do najważniejszych mogę zaliczyć: projekt INNOTECH realizowany w latach 2012-2014 pt. „Nowy typ wysokoenergetycznego akumulatora ołowiowo-kwasowego z masą czynną osadzoną na przewodzącym porowatym węglu szklistym” oraz projekt realizowany w ramach umowy badawczej dla PGE Polska Grupa Energetyczna w latach 2019-2020 pt. „Badania przemysłowe polegające na opracowaniu sposobu hydrometalurgicznej obróbki masy elektrodowej pozyskanej z przetworzonych mechanicznie akumulatorów litowych oraz odzyskiwania z niej wartościowych metali, w szczególności kobaltu”.

 Moje pasje:  Elektrochemiczne magazyny energii, elektrotechnika, historia działań wojennych okrętów podwodnych w I połowie XX wieku.

Dr Jakub Lach

Doświadczenie i wykształcenie: Przed zatrudnieniem w Łukasiewicz – IChP ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmowałem się głównie elektrochemią: praca magisterska wiązała się z ogniwami niklowo-wodorkowymi. Otrzymany na WChUW stopień doktora dotyczył badań korozji akumulatorów kwasowo-ołowiowych (tytuł pracy: „Właściwości elektrochemiczne ołowiu i jego stopów ze szczególnym uwzględnieniem „excursion peak” i wykorzystanie tego zjawiska do badań korozji kolektorów w akumulatorze kwasowo-ołowiowym”, obrona 24 XI 2020). Badania opisane w rozprawie doktorskiej dotyczyły właściwości elektrochemicznych i korozji stopów ołowiu, które są bardzo istotne ze względu na szerokie rozpowszechnienie akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Przedstawione badania, m.in. szybki sposób pomiaru odporności na korozję stopów ołowiu, mogą być stosowane podczas wprowadzania nowych rozwiązań technicznych w konstrukcji akumulatorów kwasowo-ołowiowych.

Najważniejsze projekty, które prowadzę w Instytucie: Pracowałem nad rozwojem akumulatorów kwasowo-ołowiowych m.in. w ramach grantu NCBiR. Badania te zaowocowały pierwszą nagrodą Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowo-techniczne (2015) i nagrodami PARP w konkursie „Polski Produkt Przyszłości” (2013). Obecnie w ramach współpracy z przemysłem zajmuję się dodatkowo tematyką elektrochemicznego odzysku metali. Prowadziłem badania m.in. dla Polskiej Grupy Energetycznej czy Grupy Azoty ZCh „Police”. Jestem współautorem 6 patentów i zgłoszeń patentowych.

Moje pasje: Interesują mnie wizje przyszłego rozwoju nauki w fantastyce naukowej, jak również gry komputerowe.

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds