Dział Bezpieczeństwa Chemicznego (d. Centrum ds. REACH i CLP)
Dział Bezpieczeństwa Chemicznego w Łukasiewicz – Instytucie Chemii Przemysłowej oferuje w ramach prowadzonej działalności doradztwo, konsultacje, szkolenia, opracowanie i weryfikację kart charakterystyki oraz usługi na rzecz przedsiębiorstw z branży chemicznej i pokrewnych, ze szczególnym uwzględnieniem rozporządzeń REACH i CLP.
Organizujemy szkolenia i warsztaty dla osób, które w przedsiębiorstwie są odpowiedzialne za rejestrację substancji chemicznych, przygotowanie dokumentacji związanej z klasyfikacją i oznakowaniem substancji i mieszanin chemicznych oraz opracowanie kart charakterystyki.
Zakres działalności
SZKOLENIA I WARSZTATY z zakresu REACH i CLP
→ Szkolenia ogólne REACH i CLP
→ Szkolenia dedykowane dla przedsiębiorstw konkretnej branży (producenci, dalsi użytkownicy, dystrybutorzy substancji, mieszanin lub wyrobów)
→ Warsztaty z klasyfikacji zgodnie z rozporządzeniem CLP
→ Warsztaty ze sporządzania kart charakterystyki
→ Warsztaty z IUCLID-6
DORADZTWO, KONSULTACJE (także w języku angielskim)
AUDYTY , EKSPERTYZY, OPINIE (także w języku angielskim)
→ Zgodność z przepisami REACH i CLP
→ Wprowadzenie do obrotu substancji, mieszanin, wyrobów
→ Ograniczenia w obrocie substancji, mieszanin, wyrobów (załącznik XVII, załącznik XIV REACH)
→ Wymagania dotyczące wyrobów (SVHC, zgłaszanie substancji w wyrobach)
USŁUGI z zakresu REACH i CLP:
REACH
→ Karty charakterystyki (sporządzanie, aktualizacja, weryfikacja poprawności itp.) – na podstawie karty oryginalnej lub receptury
→ Rejestracja substancji zgodnie z Rozporządzeniem REACH
→ Aktualizacja dokumentacji rejestracyjnej
CLP
→ Klasyfikacja substancji i mieszanin chemicznych (także weryfikacja poprawności itp.)
→ Etykiety (sporządzanie na podstawie karty charakterystyki, ocena poprawności, aktualizacja itp.)
→ Zgłoszenie substancji do Wykazu C&L
Pozostałe usługi
→ Zgłoszenie mieszanin przeznaczonych do zastosowań przemysłowych do Inspektora ds. Substancji Chemicznych na portalu ELDIOM
→ Zgłoszenie mieszanin zgodnie z załącznikiem VIII do Rozporządzenia CLP – PCN (Poison Centre Notification)
→ Karty techniczne produktu (sporządzanie na podstawie oryginału, weryfikacja)
Oferujemy kompleksowe usługi z zakresu rejestracji substancji w ramach Rozporządzenia REACH
Zgodnie z rozporządzeniem REACH każda substancja produkowana lub importowana spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ilości powyżej 1 tony/rok musi zostać zarejestrowana w Europejskiej Agencji Chemikaliów. 1 czerwca 2018 r. minął ostatni przewidziany w rozporządzeniu termin rejestracyjny, w którym zarejestrowane musiały zostać substancje produkowane lub importowane w zakresie tonażowym 1-100 ton/rocznie. W chwili obecnej w przypadku rozpoczęcia działalności produkcyjnej lub importu substancji powyżej 1 tony/rok należy dokonać rejestracji substancji przed wprowadzeniem jej do obrotu. W takim przypadku pierwszym krokiem jest przedłożenie do ECHA dokumentacji zapytania (ang. inquire), a następnie po uzyskaniu odpowiednich informacji kontakt z Wiodącym Rejestrującym w celu udostępnienia danych, przygotowanie i przedłożenie dokumentacji rejestracyjnej. Nasz Zespół prowadzi działalność na rzecz rejestrujących, oferując kompleksowe usługi mające na celu zarejestrowanie substancji, w tym:
- przygotowanie i przedłożenie dokumentacji zapytania;
- kontakt z Wiodącym Rejestrującym i konsorcjum w zakresie ustalenia warunków udostępnienia danych;
- przygotowanie dokumentacji rejestracyjnej w programie IUCLID 6;
- przedłożenie dokumentacji rejestracyjnej na portalu REACH-IT.
Oferujemy również usługi z zakresu aktualizacji dokumentacji rejestracyjnej. Warunkiem wykonania usługi jest udostępnienie dokumentacji rejestracyjnej substancji w postaci pliku wygenerowanego przez program IUCLID6 (format .i6z).
Serdecznie zapraszamy do współpracy i kontaktu.
Niemal każda firma zajmująca się produkcją, importem lub dystrybucją chemikaliów, z dużym prawdopodobieństwem wcześniej czy później będzie mieć do czynienia z substancjami lub mieszaninami, które wymagają sporządzenia karty charakterystyki.
Jeśli okaże się, że produkt, który macie Państwo zamiar wprowadzić do obrotu, stwarza zagrożenie, tzn. jest zaklasyfikowany zgodnie z przepisami rozporządzenia CLP (1272/2008) m.in. jako:
- wybuchowy, utleniający, łatwopalny;
- toksyczny, szkodliwy, żrący, drażniący, uczulający;
- rakotwórczy, mutagenny albo działający szkodliwie na rozrodczość;
- stwarzający zagrożenie dla środowiska wodnego;
lub
- gdy substancja spełnia kryteria PBT (trwała, wykazująca zdolność do bioakumulacji i toksyczna) lub vPvB (bardzo trwała i wykazująca bardzo dużą zdolność do bioakumulacji) lub znajduje się na liście kandydackiej (substancje wzbudzające szczególnie duże obawy – SVHC),
ciąży na Państwu obowiązek dostarczenia odbiorcy prawidłowo sporządzonej karty charakterystyki w języku państwa, na terenie którego produkt jest wprowadzany do obrotu.
Ponadto, gdy produkt (mieszanina) nie spełnia kryteriów klasyfikacji, ale zawiera:
- substancję stwarzającą zagrożenie dla zdrowia ludzkiego lub środowiska, w stężeniach wynoszących, co najmniej 1 % mas. (lub powyżej specyficznego stężenia granicznego) w przypadku mieszanin nie będących gazami lub co najmniej 0,2 % obj. w przypadku mieszanin występujących w postaci gazu, albo
- substancję PBT, vPvB lub SVHC w stężeniu wynoszącym co najmniej 0,1% wag. w przypadku mieszanin nie występujących w postaci gazu, albo
- substancję, dla której w Unii Europejskiej zostały wyznaczone normatywy higieniczne,
kartę mają Państwo obowiązek dostarczyć odbiorcy na jego żądanie.
Obowiązek ten wynika z artykułu 31 rozporządzenia REACH (1907/2006). Aktualny format karty charakterystyki określono w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 2020/878 z dnia 18 czerwca 2020 r. Od dnia 31 grudnia 2022 r. wszystkie dostarczane karty charakterystyki muszą być zgodne z nowym formatem.
Opracowanie karty ≠ przetłumaczenie
Opracowanie karty należy do obowiązków dostawcy, a zatem producenta, importera (spoza UE), dalszego użytkownika lub dystrybutora, który wprowadza produkt do obrotu. Często jednak karta charakterystyki opracowana przez dostawcę nie spełnia wszystkich wymogów prawa polskiego, m.in. dotyczących obowiązujących normatywów higienicznych. Dosłowne przetłumaczenie oryginału prowadzi często do nieuwzględniania przepisów prawa i braku weryfikacji, np. klasyfikacji podanej przez producenta.
Pamiętaj! Karta charakterystyki ma umożliwić podjęcie w miejscu pracy środków niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia człowieka i środowiska. Na podstawie prawidłowo sporządzonej karty charakterystyki opracowywana jest etykieta umieszczana na produkcie, która ma zapewnić konsumentowi wyczerpującą informację o potencjalnych zagrożeniach, związanych z użyciem substancji lub mieszaniny.
Dlatego tak ważne jest, aby zarówno karta, jak i etykieta były sporządzone prawidłowo!
Wstępnej oceny dostarczonych oryginałów kart dokonujemy bezpłatnie.
Ponadto wykonujemy zgłoszenia mieszanin stwarzających zagrożenie do Biura ds. Substancji Chemicznych w Łodzi (dotyczy tylko mieszanin przeznaczonych do zastosowania przemysłowego) oraz zgłoszenia substancji stwarzających zagrożenie do Wykazu C&L prowadzonego przez ECHA (dotyczy producentów lub importerów).
Oferujemy również usługę zgłaszania mieszanin stwarzających zagrożenie zgodnie z załącznikiem VIII do rozporządzenia CLP, jak również prowadzimy szkolenia z zakresu przepisów rozporządzenia CLP oraz zasad sporządzania kart charakterystyki.
Jeśli więc chcecie Państwo mieć pewność, że karta charakterystyki, którą wykorzystujecie w Waszym przedsiębiorstwie i oferujecie klientom, spełnia wymogi unijnego i polskiego prawa w zakresie chemikaliów, zaś etykieta została przygotowana we właściwy sposób – uważacie przy tym, że nasi przodkowie mądrze zrobili, wymyślając społeczny podział pracy – skorzystajcie z naszych usług.
Oferujemy usługi w zakresie zgłaszania mieszanin stwarzających zagrożenie zgodnie z załącznikiem VIII do Rozporządzenia 1272/2008 (CLP)
Zgodnie z art. 45 i załącznikiem VIII do Rozporządzenia CLP, od 1 stycznia 2021 r. importerzy, dalsi użytkownicy (czyli formulatorzy mieszanin) oraz niektórzy dystrybutorzy mają obowiązek przekazywania wyznaczonym organom informacji na temat mieszanin we wspólnym zharmonizowanym formacie unijnym.
Informacje podlegające zgłoszeniu obejmują między innymi:
- skład chemiczny mieszaniny niebezpiecznej;
- tożsamość, zakresy stężeń oraz klasyfikacje składników;
- klasyfikację i dane toksykologiczne mieszaniny niebezpiecznej;
- kategorie produktów zgodnie ze zharmonizowanym europejskim systemem kategoryzacji produktów (EuPCS).
Ponadto na etykiecie produktu należy umieścić tzw. kod UFI – niepowtarzalny identyfikator postaci użytkowej (ang. Unique Formula Identifier).
Powyższe obowiązki dotyczą na razie podmiotów wprowadzających do obrotu na terenie UE mieszaniny o zastosowaniach konsumenckich i profesjonalnych. Mieszaniny do zastosowań przemysłowych będą podlegały nowym przepisom od 1 stycznia 2024 r.
W przypadku mieszanin zgłoszonych zgodnie z przepisami krajowymi (w Polsce jest to zgłoszenie za pośrednictwem systemu ELDIOM) przed 1 stycznia 2021 r. (mieszaniny do zastosowań konsumenckich i profesjonalnych) lub przed 1 stycznia 2024 r. (mieszaniny do zastosowań przemysłowych) obowiązuje okres przejściowy do 1 stycznia 2025 r.
Oferujemy usługę polegającą na:
- nadaniu mieszaninie numeru UFI;
- przygotowaniu dokumentacji zgłoszenia mieszaniny niebezpiecznej za pomocą programu IUCLID6 na podstawie karty charakterystyki oraz dodatkowych informacji od zleceniodawcy;
- przedłożeniu dokumentacji zgłoszenia za pośrednictwem portalu powiadomień ECHA (ECHA Submission portal).
Serdecznie zapraszamy do współpracy i kontaktu.
Chemicals Risk Management and Assessment of Alternatives: Tools and best practices to support circularity, create more sustainable products and avoid regrettable substitution (LIFE – FitForREACH-2)
Zarządzanie ryzykiem związanym z chemikaliami i ocena rozwiązań alternatywnych: narzędzia i najlepsze praktyki wspierające gospodarkę o obiegu zamkniętym, tworzenie bardziej zrównoważonych produktów i unikanie niefortunnego zastępowania substancji niebezpiecznych
Data | Temat | Uwagi |
22.11.2024 | SZKOLENIE ONLINE: Klasyfikacja i oznakowanie substancji i mieszanin chemicznych zgodnie z rozporządzeniem CLP (wraz z załącznikiem VIII – UFI) oraz karty charakterystyki Zakres tematyczny: 1) Rozporządzenie CLP wraz z dostosowaniami do postępu technicznego (tzw. ATP)
2) Załącznik VIII do CLP i nowe obowiązki dla wprowadzających do obrotu mieszaniny niebezpieczne
o Wymogi dotyczące przekazywanych informacji 3) Karta charakterystyki
Informacje organizacyjne
| 650 zł/osoba |
21.11.2024 | SZKOLENIE ONLINE: Obowiązki producentów, importerów i dalszych użytkowników substancji i mieszanin chemicznych zgodnie z rozporządzeniem REACH Szkolenie przeznaczone dla kadry zarządzającej, pracowników działu zakupów i laboratoriów przedsiębiorstw branży chemicznej i pokrewnych, mające na celu kompleksowe omówienie obowiązków wynikających z rozporządzenia REACH dla przedsiębiorstw produkujących, importujących lub stosujących chemikalia, w tym obowiązków dla producentów i importerów wyrobów (w rozumieniu definicji wynikającej z rozporządzenia REACH). Zakres tematyczny:
Informacje organizacyjne
| 650 zł/osoba |
dr Anna Bańkowska – posiada kilkuletnie doświadczenie w działalności doradczo-szkoleniowej na rzecz polskich przedsiębiorstw, współautor analiz dla podmiotów polskiego przemysłu chemicznego w zakresie wdrożenia rozporządzenia REACH, współautor opinii aktów prawnych na zlecenie organów rządowych, doświadczony tłumacz dokumentacji technicznej.
Prowadzi doradztwo i szkolenia z REACH i CLP.
mgr inż. Paulina Porębska-Sęktas – posiada kilkuletnie doświadczenie w działalności doradczo-szkoleniowej na rzecz polskich przedsiębiorstw, klasyfikacji substancji i mieszanin chemicznych zgodnie z rozporządzeniem CLP, współautor analiz dla podmiotów polskiego przemysłu chemicznego w zakresie wdrożenia rozporządzenia REACH, zajmuje się legislacją dotyczącą nanomateriałów.
Prowadzi doradztwo, szkolenia i warsztaty z REACH, CLP, klasyfikacji oraz kart charakterystyki.
Kontakt
Kierownik
mgr inż. Paulina Porębska-Sęktas
tel. +48 453 056 232
paulina.porebska-sektas@ichp.lukasiewicz.gov.pl
dr Anna Bańkowska
tel. +48 453 056 230
anna.bankowska@ichp.lukasiewicz.gov.pl
Organizujemy szkolenia i warsztaty dla osób, które w przedsiębiorstwie są odpowiedzialne za rejestrację substancji chemicznych, przygotowanie dokumentacji związanej z klasyfikacją i oznakowaniem substancji i mieszanin chemicznych oraz opracowanie kart charakterystyki.
UWAGA
Osoby zainteresowane otrzymywaniem Informatora Działu Bezpieczeństwa Chemicznego Łukasiewicz – IChP prosimy o wypełnienie formularza (do pobrania tutaj) i odesłanie go na adres: anna.bankowska@ichp.lukasiewicz.gov.pl