Podczas międzynarodowego Kongresu Młodej Nauki w Gdańsku, który właśnie wystartował (11-13 VII 2024), młodzi naukowcy mogą zaprezentować i przedyskutować wyniki swoich badań. W panelu: „Medycyna, zdrowie i uroda” zaprezentują się również nasze naukowczynie.
„Cienkie filmy doustne (Oral Thin Films – OTF) jako przyszłość farmakoterapii” – to tytuł wystąpienia mgr inż. Pauliny Nieścior-Browińskiej i mgr inż. Edyty Jaszczuk z Sekcji Technologii Formulacyjnych. Jak podkreślają, najpopularniejszymi i najczęściej wybieranymi doustnymi postaciami stałymi leku są tabletki i kapsułki. Jednak zbyt duży rozmiar tabletki czy kapsułki, często ich kształt, nieprzyjemny smak, utrudniają ich przyjmowanie przez pacjenta.
Co można zastosować oprócz zawiesiny, która też nie do końca jest atrakcyjną formą przyjmowania leku? Tu w sukurs przychodzą cienkowarstwowe filmy doustne (ang. Oral Thin Films, OTF). W ramach swojego referatu naukowczynie z Łukasiewicz – IChP zaprezentują badania nad nowoczesną technologią ich wytwarzania.
Kongres Młodej Nauki jest cykliczną międzynarodową i multidyscyplinarną konferencją naukową, która odbywa się na Uniwersytecie Gdańskim. W 2024 roku do organizacji IV Kongresu Młodej Nauki włączyła się Politechnika Gdańska oraz Gdański Uniwersytet Medyczny.
W ramach projektu w kilkudziesięciu panelach młodzi naukowcy mogą zaprezentować wyniki swoich badań, przedyskutować swoje tezy, nawiązać kontakty i rozwijać się naukowo. Tematyka wystąpień w ramach konferencji nie jest ograniczona – przewidziane są wystąpienia z zakresu nauk ścisłych, eksperymentalnych, humanistycznych, społecznych i innych.
Oprac. I. L.-W.
Fot. organizatora