Projekt Co-Bio ze Złotym Medalem

Projekt Co-Bio, realizowany przez PKN ORLEN przy współpracy badaczy z Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej, otrzymał złoty medal na targach INTARG 2022 oraz nagrodę specjalną Urzędu Patentowego.

Podczas XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG w Katowicach PKN ORLEN otrzymał tytuł Lidera Innowacji 2022 w kategorii innowacyjne przedsiębiorstwo oraz Nagrodę Grand Prix i Złoty Medal za projekty: Kormon i Co-Bio.

Przy realizacji projektu Co-Bio – innowacyjnej technologii jednoczesnego przetwarzania frakcji ropy i olejów roślinnych lub tłuszczów zwierzęcych – z Dorotą Wardzińską (PKN ORLEN) pracowali również naukowcy z Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej, którzy są współtwórcami nagrodzonego wynalazku (więcej: TUTAJ). Projekt został wyróżniony również Nagrodą Specjalną Polskiego Urzędu Patentowego.

Przypomnijmy, że za pracę zatytułowaną: „Badania procesu współuwodornienia…” zespół Łukasiewicz – IChP otrzymał I nagrodę w Konkursie na najlepszą pracę badawczą realizowaną na rzecz Koncernu w 2020 roku.

Pełnoskalową próbę procesu jednoczesnego przerobu (współuwodornienia) frakcji ropy z olejami roślinnymi we współpracy z naszym Instytutem PKN ORLEN przeprowadził w końcu 2018 roku na jednej z instalacji rafineryjnych. Test przeprowadzono w ramach realizacji projektu dofinansowanego z programu sektorowego INNOCHEM Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

(fot. PKN ORLEN)