Poznaj nas

Nasze obszary działań

W jakich obszarach działamy?

☑  Badania naukowe, przemysłowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk chemicznych i technicznych, farmacji i biotechnologii

☑  Nowoczesne materiały i kompozyty polimerowe; 

☑ Technologie polimerów przyjaznych środowisku: syntezy, modyfikacje, recykling; projektowanie nowych biopolimerów; Tworzywa sztuczne biodegradowalne, biokompostowalne. Tworzywa sztuczne otrzymywane z surowców odnawialnych. Polimery projektowane do specjalnych zastosowań – „tailor-made”

☑  Recykling i technologie zeroemisyjne

☑  Elektromobilność – wodorowe ogniwa paliwowe i elektrochemiczne źródła energii

☑  Opracowywanie formulacji i technologii wytwarzania produktów leczniczych, w tym biofarmaceutyków, wyrobów medycznych, suplementów diety oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego

☑  Produkcja substancji czynnych (API) na bazie własnych rozwiązań

☑  Analityka farmaceutyczna obejmująca badania substancji czynnych, produktów leczniczych, substancji pomocniczych, surowców farmaceutycznych oraz badania farmakokinetyczne     

☑  Wytwarzanie leku cytostatycznego Biodribin® stosowanego przeciw białaczce włochatokomórkowej

☑  Inżynieria genetyczna i biosynteza

☑  Komercjalizacja i wdrażanie wyników prac badawczo-rozwojowych do praktyki przemysłowej

☑  Modelowanie procesów technologicznych (Ansys Fluent, ChemKin, ChemCad)

☑  Usługi z zakresu REACH i CLP

☑  Działania na rzecz Ochrony Warstwy Ozonowej i Klimatu (BOWOiK)

☑  Działalność wydawnicza (czasopismo POLIMERY)

ludzie i organizacja

Dyrekcja

dr inż. Ewa ŚMIGIERA
Dyrektor
Łukasiewicz - Instytutu Chemii Przemysłowej

tel. +48 22 568 22 43, 
        22 633 97 98,
      +48 510 968 563 ewa.smigiera@ichp.lukasiewicz.gov.pl

Absolwentka Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej (1998 r.). W 2021 r. ukończyła studia MBA Finance & Technology, w 2023 r. POST MBA Digital Transformation a w 2024 studium – Akademia Psychologii Przywództwa w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. W 2013 roku ukończyła studia podyplomowe Zarządzanie Projektami w Wyższej Szkole Ekologii i Innowacji w Lublinie. W 2007 r. uzyskała stopień doktora nauk technicznych w Instytucie Chemii Przemysłowej.

Od 1998 r. zatrudniona w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytucie Chemii Przemysłowej imienia Profesora Ignacego Mościckiego w Warszawie (poprzednio Instytut Chemii Przemysłowej).

W latach 2015-2016 była Prezesem Zarządu ChemSpin sp. z o.o. o., powołanej przez Łukasiewicz – IChP (100% udziałów) do komercjalizacji wyników badań powstałych w Instytucie.

W latach 2017-2018 pełniła funkcję Kierownika Biura Transferu Technologii w Łukasiewicz – IChP.

Od 2017 r. do VI. 2024 była członkiem (ostatnio przewodniczącą) Rady Nadzorczej Silikony Polskie sp. z o.o., której współwłaścicielem jest Łukasiewicz – IChP.

Od 2019 r. jest przedstawicielem Ministra ds. nauki w Radzie Naukowej Instytutu Technologii Paliw i Energii (poprzednio IChPW), a od 2023 r. – przedstawicielem Łukasiewicz – IChP w Radzie Pracodawców (kierunek chemia) w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie.

W styczniu 2018 r. została powołana na Zastępcę Dyrektora ds. Badawczych i Komercjalizacji w Łukasiewicz – IChP i była odpowiedzialna za zarządzanie Departamentem Badawczym (obszar chemia, biotechnologia, farmacja) oraz Departamentem Komercjalizacji i Transferu Technologii.

15 maja 2024 r. decyzją Prezesa Centrum Łukasiewicz powołana na stanowisko Dyrektora Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego.

dr hab. Zbigniew ROGULSKI
Zastępca Dyrektora ds. Badawczych
Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej

Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego (1999), doktor nauk chemicznych (Wydział Chemii UW, 2004), habilitacja w zakresie nauk technicznych – technologia chemiczna (Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej, 2016). Ukończył Podyplomowe Studia Menedżerskie w zakresie Zarządzania Szkołą Wyższą (Wydział Zarządzania UW, 2017), Podyplomowe Studium Prawno-Finansowe – Zrównoważone finanse (Wydział Prawa i Administracji UW, 2024), uczestnik studiów podyplomowych „Zarządzanie projektami” (SGH, 2024-2025). W latach 2010-2014 ukończył cykl szkoleń w zakresie komercjalizacji wyników prac B+R oraz nadzorowania i prowadzenia działalności spółek celowych.

W latach 1999-2015 pracownik naukowo-badawczy w Instytucie Chemii Przemysłowej im. prof. I. Mościckiego. W latach 2016-2024 Prodziekan Wydziału Chemii UW w zakresie finansów, rozwoju i infrastruktury.

W latach 2012-2016 Członek Zarządu, a następnie Rady Nadzorczej spółki celowej Uniwersytetu Warszawskiego dedykowanej do komercjalizowania prac badawczo-rozwojowych (UWRC sp. z o.o.). W latach 2014-2015 Prezes Zarządu spółki celowej Instytutu Chemii Przemysłowej – ChemSpin sp. z o.o. Od 2017 do chwili obecnej Przewodniczący Rady Łukasiewicz – Instytutu Przemysłu Organicznego.

Kierownik i główny wykonawca w projektach krajowych i międzynarodowych z zakresu magazynowania energii, recyklingu akumulatorów i baterii oraz wykorzystania radioizotopów w diagnostyce medycznej. W ramach działalności związanej z rozwojem infrastruktury Wydziału Chemii UW był kierownikiem zadań realizowanych na UW w ramach projektu Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii – CePTII. Był inicjatorem powstania oraz kierownikiem pierwszego w Polsce laboratorium do prowadzenia badań przedklinicznych z wykorzystaniem technik izotopowych (PET/SPECT/CT).

W dorobku naukowym ma (współautorstwo i autorstwo): 60 publikacji naukowych w czasopismach z listy filadelfijskiej, sześć patentów, dwa zgłoszenia patentowe, dwa rozwiązania know-how. Prowadzone prace badawcze uzyskały uznanie m.in. na wystawach wynalazczości w postaci dziesięciu złotych i siedmiu srebrnych medali oraz licznych wyróżnień, np. w konkursie na Polski Produkt Przyszłości. Indeks Hirscha – 16.

Decyzją Prezesa Centrum Łukasiewicz 1 stycznia 2025 r. powołany na stanowisko Zastępcy Dyrektora do spraw badawczych Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego.

mgr inż. Wojciech Konarski

Zastępca Dyrektora ds. Finansowych i Operacyjnych
tel. +48 502 292 707
wojciech.konarski@ichp.lukasiewicz.gov.pl

centra badawcze

Centrum Farmacji i Biotechnologii

GRUPA BADAWCZA Farmacji, Chemii Kosmetycznej i Biotechnologii

Lider Grupy
dr inż. Jolanta Janiszewska
tel. +48 517 883 174
jolanta.janiszewska@ichp.lukasiewicz.gov.pl

labORATORIUM Analityki farmaceutycznej

Kierownik
dr Aneta Łukomska
tel. +48 453 056 148
aneta.lukomska@ichp.lukasiewicz.gov.pl

Centrum Zrównoważonej Chemii

GRUPA BADAWCZA Technologii Polimerów

Lider Grupy
dr inż. Piotr Jankowski
tel. +48 453 056 197
piotr.jankowski@ichp.lukasiewicz.gov.pl

GRUPA BADAWCZA Technologii Chemicznej

Lider Grupy
dr inż. Antoni Migdał
tel. +48 517 883 146
antoni.migdal@ichp.lukasiewicz.gov.pl

Departament Produktów Farmaceutycznych

Dyrektor
mgr  Wojciech Maszewski
tel. +48 603 507 690
wojciech.maszewski@ichp.lukasiewicz.gov.pl

Departament Komercjalizacji i Transferu Technologii

 
Dyrektor 
mgr Paulina Pietrasik-Stippa
tel. +48 453 056 150
paulina.pietrasik-stippa@ichp.lukasiewicz.gov.pl

dział bezpieczeństwa chemicznego (REACH i CLP)

Dział Bezpieczeństwa Chemicznego w Łukasiewicz – Instytucie Chemii Przemysłowej oferuje w ramach prowadzonej działalności doradztwo, konsultacje, szkolenia, opracowanie i weryfikację kart charakterystyki oraz usługi na rzecz przedsiębiorstw z branży chemicznej i pokrewnych, ze szczególnym uwzględnieniem rozporządzeń REACH i CLP.

Organizujemy szkolenia i warsztaty dla osób, które w przedsiębiorstwie są odpowiedzialne za rejestrację substancji chemicznych, przygotowanie dokumentacji związanej z klasyfikacją i oznakowaniem substancji i mieszanin chemicznych oraz opracowanie kart charakterystyki.

Kierownik Działu Bezpieczeństwa Chemicznego
mgr inż. Paulina Porębska-Sęktas
tel. +48 453 056 232
paulina.porebska-sektas@ichp.lukasiewicz.gov.pl

Dział Ochrony Warstwy Ozonowej i Klimatu (BOWOiK)

Podstawowym celem działania Działu Ochrony Warstwy Ozonowej i Klimatu jest zapewnienie realizacji zobowiązań Polski wynikających z protokołu montrealskiego oraz przepisów europejskich i krajowych dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO) i fluorowanych gazów cieplarnianych (F-gazów).

BOWOiK działa w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Chemii Przemysłowej, wykonując zadania Instytutu jako wyspecjalizowanej jednostki wskazanej w art. 17 Ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych z dnia 15 maja 2015 r. Jednym z zadań ustawowych jest prowadzenie Centralnego Rejestru Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej (CRO);

Kierownik Działu Ochrony Warstwy Ozonowej i Klimatu
mgr inż. Eliza Oksiuta
tel. +48 517 883 180
eliza.oksiuta@ichp.lukasiewicz.gov.pl

Dział zapewniania jakości

Polityka Jakości realizowana w Instytucie opiera się na niezawodnych i konkurencyjnych usługach wykorzystujących nowoczesne techniki badawcze z zastosowaniem urządzeń nowej generacji. Ciągłe doskonalenie metod pracy, terminowa i spełniająca uzgodnione wymagania realizacja umów, bezstronność, rzetelność, niezależność i poufność badań, stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych personelu oraz doskonalenie systemu zapewnienia jakości pozwalają na spełnienie oczekiwań i budowę zaufania klientów.

Kierownik Działu Zapewniania Jakości
mgr Agnieszka Pacek
tel. +48 601 302 882
agnieszka.pacek@ichp.lukasiewicz.gov.pl

wydawnictwa

„Polimery” – czasopismo o zasięgu międzynarodowym, obejmujące tematykę: tworzyw wielkocząsteczkowych, gumy, lakierów i włókien sztucznych. Czasopismo jest skierowane do pracowników naukowych, menadżerów oraz pracowników inżynieryjnych wyższych uczelni, PAN, instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz, instytutów badawczych i zakładów przemysłowych, specjalizujących się w chemii, fizykochemii, technologii i przetwórstwie polimerów, a także medycynie, farmacji i biotechnologii.

„Polimery” na swoich łamach przedstawiają oryginalne, recenzowane przez specjalistów prace publikowane w języku angielskim obejmujące zagadnienia dotyczące najnowszych osiągnięć w dziedzinie syntezy, analizy, technologii, modyfikacji, przetwórstwa, właściwości, zastosowania i recyklingu tworzyw polimerowych.

Redaktor Naczelny
dr hab. inż. Regina Jeziórska
tel. +48 453 056 185
polimeryjournal@ichp.lukasiewicz.gov.pl

nad czym pracujemy

Projekty badawcze

Kampus Mościcki

Projekt dofinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy

ClaSM

Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG)

Ecoloop

Projekt realizowany w ramach dotacji celowej Prezesa Centrum Łukasiewicz

Fingo-SM

Projekt realizowany w ramach dotacji celowej Prezesa Centrum Łukasiewicz

Cornet-34

Projekt finansowany jest z budżetu państwa przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Inicjatywa CORNET

LIFE – FitForREACH-2

Projekt realizowany w ramach Programu LIFE - instrumentu finansowego Unii Europejskiej poświęconego współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska

SONATINA 7

Projekt realizowany w ramach programu SONATINA Narodowego Centrum Nauki na projekty badawcze

OPUS 23

Projekt realizowany w ramach programu OPUS Narodowego Centrum Nauki na projekty badawcze, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów.

Nowe metody bioanalityczne

Projekt realizowany w ramach dotacji celowej Prezesa Centrum Łukasiewicz przez: Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej oraz Łukasiewicz – Instytut Przemysłu Organicznego (NOBIAN PB)

Rozwój praktyk wydawniczych i edytorskich czasopisma „Polimery”

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Projekt realizowany w ramach programu: „Rozwój czasopism naukowych”

Centra Kompetencji w Łukasiewicz – IChP

Projekty realizowane ze środków subwencji inwestycyjnej MEiN przyznanej na 2021 rok instytutom działającym w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz ze środków finansowych, o których mowa w art. 71a ust. 1 ustawy budżetowej na rok 2021 (Dz. U. poz. 2400, z późn. zm.2).

Badanie kliniczne 2 fazy oceniające skuteczność i bezpieczeństwo dodania kladrybiny w leczeniu modyfikującym przebieg seropozytywnej miastenii rzekomoporaźnej

Projekt finansowany ze środków Agencji Badań Medycznych w ramach konkursu na realizację projektów badawczo-naukowych dotyczących niekomercyjnych badań klinicznych (ABM/2019/1)

Optymalizacja postępowania oraz leczenia małoletnich pacjentów z rozrostami z komórek histiocytarnych

Projekt finansowany ze środków Agencji Badań Medycznych w ramach konkursu na realizację projektów badawczo-naukowych dotyczących niekomercyjnych badań klinicznych (ABM/2019/1) (POLHISTIO)

Projekty zakończone

BIOBAKCIR, BIOSYM, NOBIAN (I), ImDiag, GOSPOSTRATEG, BIOSTRATEG, OPUS 13, ABM projekty własne, OPUS 10, OPUS 16, OPUS 17, OPUS 18, ORBIS, INNOCHEM, Synteza kwasu akrylowego i estrów akrylowych w oparciu o surowce odnawialne, Kompleksowa technologia wytwarzania polimerów konstrukcyjnych na bazie poli(tlenku fenylenu), Digitalizacja publikacji i monografii naukowych

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds