Dr inż. Ewa Śmigiera, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej, została laureatką prestiżowego tytułu Lider Innowacyjności 2025, przyznawanego przez redakcję czasopisma „Nauka i Biznes”. Przyznana nagroda jest potwierdzeniem, że kierunek rozwoju Instytutu, oparty na integracji nauki z potrzebami sektora chemicznego, energetycznego i farmaceutycznego, znajduje uznanie nie tylko w środowisku badaczy, ale również wśród liderów opinii i praktyków biznesu.
Wyróżnienie jest wyrazem uznania dla wyjątkowego wkładu dr inż. Ewy Śmigiera w rozwój nowoczesnych technologii chemicznych i umiejętnego integrowania działań naukowych z potrzebami przemysłu. W uzasadnieniu przyznania nagrody podkreślono m.in. efektywność we wdrażaniu rozwiązań opartych na wynikach badań, rozwój ekosystemu współpracy z partnerami przemysłowymi, a także skuteczne zarządzanie zespołami badawczo-rozwojowymi w dynamicznie zmieniających się warunkach rynkowych.
– Innowacja nie powinna być celem samym w sobie – to narzędzie, dzięki któremu nauka staje się praktyką, a wyzwania cywilizacyjne zyskują realne rozwiązania. Kluczowa jest współpraca interdyscyplinarna, odwaga w testowaniu nieoczywistych dróg i cierpliwość w dążeniu do rezultatów – podkreśliła dr inż. Ewa Śmigiera odbierając statuetkę.
– To prestiżowe wyróżnienie jest efektem realizacji przełomowych i innowacyjnych projektów, które znacząco wpływają na rozwój polskiej gospodarki oraz przyczyniają się także do opracowywania leków ratujących życie – dodała Izabela Blimel – Przykładem takich działań budowa Kampusu Mościcki – nowoczesnego centrum badawczo-wdrożeniowego. Projekt ten ma na celu zlikwidowanie barier między nauką a biznesem, przyspieszając komercjalizację innowacyjnych technologii. Dzięki Kampusowi Mościcki, rozwiązania opracowywane w Instytucie osiągną najwyższy poziom gotowości technologicznej, co umożliwi ich szybkie wdrożenie w przemyśle. To przedsięwzięcie wzmocni pozycję Polski w obszarze nauk chemicznych i farmaceutycznych oraz przyczyni się do budowy Europejskiej Przestrzeni Badawczo-Wdrożeniowej.
Uroczyste wręczenie statuetki miało miejsce 27.03.2025 r. w siedzibie Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej. Nagrodę przekazała Pani Izabela Blimel, redaktor naczelna czasopisma „Nauka i Biznes”.
oprac. M.S. fot. O. Sz.
