Pracownicy Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej, reprezentujący Sekcję Polimerów Winylowych, wzięli aktywny udział w jednym z najważniejszych wydarzeń naukowych w dziedzinie polimerów – European Polymer Congress 2025.
Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 22–27 czerwca 2025 r. w Groningen, w Holandii, i zgromadziła ponad 1200 uczestników z całego świata – przedstawicieli środowisk akademickich, instytutów badawczych oraz przemysłu polimerowego. Konferencja organizowana jest cyklicznie przez European Polymer Federation i stanowi platformę prezentacji najnowszych osiągnięć w zakresie syntezy, przetwórstwa, recyklingu i zastosowań nowoczesnych materiałów polimerowych, z naciskiem na zrównoważony rozwój i innowacje technologiczne.
W gronie prelegentów znalazł się dr inż. Marcin Kaczorowski, pracownik Sekcji Polimerów Winylowych, który wygłosił prezentację pt. „Enhancing PVC Recyclability: Design Strategies and Stability Assessment”. W referacie omówiono wyniki badań dotyczących opracowania strategii projektowania formulacji poli(chlorku winylu) (PVC) o zwiększonej podatności na recykling. Analizowano wpływ wielokrotnego przetwarzania materiału na jego właściwości, w tym stabilność termiczną, wytrzymałość mechaniczną oraz zawartość plastyfikatora w kolejnych cyklach przetwarzania. Przeprowadzone badania stanowią istotny krok w kierunku opracowania trwałych i zrównoważonych receptur PVC z udziałem surowców wtórnych. Tematyka ta doskonale wpisuje się w wyzwania związane z wdrażaniem zasad gospodarki obiegu zamkniętego oraz rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań w obszarze przetwórstwa tworzyw sztucznych, które są szczególnie ważne zarówno dla Sekcji Polimerów Winylowych, jak i dla całej Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Drugim reprezentantem Instytutu był mgr Sławomir Pawłowski, również zatrudniony w Sekcji Polimerów Winylowych, który przedstawił wyniki badań pt. „The Application of PEN as a Fluorescent Material”. W swoim wystąpieniu zaprezentował możliwości wykorzystania poli(2,6-naftalanu etylenu) (PEN) jako materiału fluorescencyjnego. Opracowany materiał wykazał zdolność emisji światła niebieskiego na poziomie porównywalnym z komercyjnie dostępnymi rozwiązaniami, a jednocześnie charakteryzował się potencjałem dalszej poprawy właściwości użytkowych. Zwrócono uwagę na możliwe przyszłe zastosowania tego typu materiałów w takich obszarach, jak elektronika elastyczna, energetyka odnawialna, zabezpieczenia przed fałszowaniem oraz detekcja promieniowania jonizującego. Prace badawcze wpisują się w priorytetowe kierunki rozwoju materiałów funkcjonalnych realizowane w ramach działalności badawczej Sekcji Polimerów Winylowych oraz całej Sieci Łukasiewicz.
Udział naszych pracowników w European Polymer Congress 2025 stanowi potwierdzenie wysokiego poziomu merytorycznego prowadzonych w Instytucie badań oraz ich znaczenia w kontekście międzynarodowym. Obecność na kongresie tej rangi to nie tylko okazja do zaprezentowania dorobku naukowego i nawiązania kontaktów z ośrodkami badawczymi z całego świata, ale również realny wkład w rozwój innowacji w obszarze materiałów polimerowych. Jest to kolejny dowód na to, że Sekcja Polimerów Winylowych, działająca w strukturach Sieci Badawczej Łukasiewicz, aktywnie uczestniczy w rozwiązywaniu aktualnych wyzwań technologicznych i środowiskowych, stawianych przed współczesną inżynierią materiałową.
Gratulujemy naszym reprezentantom – dr inż. Marcinowi Kaczorowskiemu oraz mgr Sławomirowi Pawłowskiemu – znakomitych wystąpień oraz profesjonalnej reprezentacji Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej na forum międzynarodowej społeczności naukowej.