Migrena to nie tylko ból głowy – to poważne zaburzenie neurologiczne, które potrafi wyłączyć człowieka z życia. Dzięki nowoczesnym lekom, takim jak tym, zawierającym zolmitryptan, pacjenci odzyskują sprawczość i kontrolę nad codziennością. Czym właściwie jest ten lek i co odróżnia go od innych terapii przeciwbólowych?
Dziś migrena dotyka ponad miliarda ludzi na całym świecie. Objawia się nie tylko silnym bólem głowy, ale też:
- nudnościami,
- nadwrażliwością na światło i dźwięki,
- problemami z koncentracją,
- a w niektórych przypadkach także zaburzeniami widzenia (tzw. aura migrenowa).
Migrena wiąże się z nieprawidłową aktywnością neuronów, rozszerzeniem naczyń krwionośnych w mózgu oraz wydzielaniem substancji prozapalnych i bólowych, takich jak CGRP (kalcytoninowy peptyd związany z genem). Czy można ją skutecznie leczyć?
– Zolmitryptan to przykład leku, który zmienił reguły gry w leczeniu migreny, nie tylko działa skutecznie, ale przede wszystkim precyzyjnie. A to właśnie precyzja pozwala pacjentom odzyskać kontrolę nad swoim życiem – mówi dr inż. Jolanta Janiszewska, Lider Grupy Badawczej Farmacji, Chemii Kosmetycznej i Biotechnologii Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej.
Zolmitryptan skutecznie leczy migrenę
Zolmitryptan należy do grupy leków znanych jako tryptany – są to selektywni agoniści receptorów serotoninowych 5-HT1B/1D. Ich działanie można porównać do precyzyjnej interwencji – nie maskują bólu, ale ingerują w sam mechanizm migreny. Zolmitryptan działa na trzech kluczowych poziomach:
- zwęża rozszerzone naczynia krwionośne w oponach mózgowo-rdzeniowych ograniczając jeden z podstawowych czynników bólu migrenowego,
- hamuje wydzielanie neuroprzekaźników, takich jak CGRP zapobiegając rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego,
- blokuje przewodnictwo bólowe w obrębie nerwu trójdzielnego, kluczowego „kanału bólowego”.
Efektem jest szybkie i celowane działanie nawet przy silnych i złożonych atakach migreny, co odróżnia zolmitryptan od klasycznych leków przeciwbólowych, takich jak NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne).
Zolmitryptan dostępny jest w kilku postaciach leku, z których na uwagę zasługują tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej (Orally disintegrating tablet – ODT), które umożliwiają szybkie, wygodne i dyskretne przyjmowanie leku bez popijania wodą. Tabletki ODT mają szczególne znaczenie dla pacjentów:
- z silnymi nudnościami, którym towarzyszą wymioty,
- z porannymi atakami migreny,
- mających trudności z połykaniem (dysfagia).
Pacjenci potwierdzają skuteczność i wygodę stosowania postaci ODT jako alternatywy dla tradycyjnych tabletek. Zolmitryptan w postaci tabletki ODT powoduje przerwanie napadu i zmniejsza objawy towarzyszące takie jak: wspomniane nudności, wymioty ale także nadwrażliwość na dźwięki i światło.
Nowoczesna farmakoterapia migreny, oparta na tryptanach takich jak zolmitryptan, to dziś nie luksus, ale konieczność. Odpowiednio szybka reakcja i precyzyjnie dobrana forma leczenia może oznaczać różnicę między dniem spędzonym w ciemnym pokoju a dniem spędzonym na własnych zasadach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mechanizmach działania zolmitryptanu, przyszłości terapii celowanej i interdyscyplinarnym podejściu do leczenia migreny, zajrzyj do najnowszego wydania kwartalnika Kierunek Farmacja:
„Zolmitryptan – sojusznik w walce z ostrym napadem migreny”, Kierunek Farmacja 1/2025, s. 56–58
www.kierunekfarmacja.pl/Resources/magazyn/1_2025_farmacja_portal.pdf
oprac. M.S.