Opatrunek, który pomoże w gojeniu rany, a potem zniknie, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu? Wkrótce będzie to możliwe! Naukowcy z Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej opracowali innowacyjne hydrożele, które zmienią zasady gry – zarówno w medycynie, jak i w ochronie naszej planety.
Naukowcy z Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej (Łukasiewicz – IChP) opracowali i opatentowali przełomowy hydrożel oparty na naturalnych polimerach: pochodnych skrobi i glukomannanie. To surowce, które łączą w sobie siłę natury i zaawansowaną naukę.
– Naturalna skrobia poddana procesowi utleniania staje się materiałem zdolnym do tworzenia trójwymiarowych sieci – struktur nadających hydrożelom wytrzymałość porównywalną do powszechnie stosowanych wyrobów syntetycznych – tłumaczy dr Katarzyna Łęczycka-Wilk, Kierownik Sekcji Biomateriałów Grupy Badawczej Technologii Polimerów Łukasiewicz – IChP. – Z kolei, glukomannan to polimer, który wchłania wodę jak gąbka. W połączeniu ze skrobią tworzy elastyczne struktury, które zachwyciły nas swoją wszechstronnością i stały się podstawą naszego rozwiązania – dodaje badaczka.
Co to są hydrożele przyszłości
Hydrożele przyszłości bazują na naturalnych surowcach pochodzących ze źródeł odnawialnych, stanowiąc przyjazny środowisku zamiennik powszechnie stosowanych dziś materiałów syntetycznych. Zamiast gromadzić się jak zużyty plastik w oceanach, rozkładają się szybko i naturalnie, nie wpływając negatywnie na ekosystemy.
Przewiduje się, że takie hydrożele zastąpią syntetyczne materiały, które przez lata dominowały w wielu branżach. W przeciwieństwie do syntetycznych odpowiedników, produkowanych z ograniczonych zasobów i często związanych z toksycznymi procesami technologicznymi, nasze rozwiązania są nie tylko ekologiczne, ale również wysoce funkcjonalne. Innowacyjne hydrożele wyróżniają się zdolnością pochłaniania wody w ilościach nawet 35-krotnie przekraczających ich masę. Najważniejsze jednak jest to, że są w pełni bezpieczne dla człowieka (biozgodne), co czyni je idealnym materiałem do zastosowań medycznych i kosmetycznych.
Rewolucja w opiece zdrowotnej
Hydrożele opracowane w Łukasiewicz – IChP mogą zrewolucjonizować opiekę zdrowotną. Stworzone na ich bazie opatrunki będą:
- skutecznie chronić przed rozwojem drobnoustrojów dzięki bioaktywnym dodatkom,
- utrzymywać odpowiedni poziom wilgoci co przyspiesza procesy gojenia ran i jednocześnie przynosi ulgę,
- dostosowywać się do pacjenta – wzbogacając hydrożele o substancje czynne można sprawić, że leki uwalniane będą w sposób kontrolowany, dokładnie wtedy, kiedy jest to niezbędne.
– Nasze hydrożele łączą innowacyjność z troską – nie tylko o człowieka, ale i całe środowisko. To prawdziwy przełom, który ma moc zmieniania przyszłości medycyny – podkreśla dr inż. Karolina Rolińska, Główny Specjalista Sekcji Biomateriałów Grupy Badawczej Technologii Polimerów Łukasiewicz – IChP.
Hydrożele nie tylko w aptekach i szpitalach
Opracowane w Łukasiewicz – IChP hydrożele mają szereg pozamedycznych zastosowań. Skutecznie mogą wspierać rozwój m.in. w:
- kosmetologii – innowacyjne maseczki nawilżające, które działają jak zastrzyk świeżości dla skóry,
- rolnictwa – gleba, która dzięki hydrożelom zatrzymuje wodę na długie okresy suszy,
- oczyszczania wody – poprzez absorpcję zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie, barwniki czy oleje.
Hydrożele nowej generacji to doskonały przykład połączenia nauki i zrównoważonego rozwoju. Ich wprowadzenie na rynek może przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, poprawy jakości życia i rozwoju nowoczesnych technologii medycznych. Choć ich technologia jest opracowana i opatentowana, to naukowcy z Łukasiewicz – IChP poszukują obecnie partnerów gotowych wspierać rozwój tej technologii. Czy ich potencjał zostanie szybko uwolniony?
oprac. M.S.