Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

KIEDY?

GDZIE?

16 września 2024 r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej, ustanowiony na cześć podpisania w 1987 r. Protokołu Montrealskiego (PM) w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO). Protokół był wyrazem zgody społeczności światowej na podejmowanie globalnych działań na rzecz ochrony środowiska, jeszcze zanim zostaną w pełni wyjaśnione wszystkie naukowe, ekonomiczne i techniczne wątpliwości w tym obszarze. Do porozumienia przystąpiło już blisko 200 państw.

W tym roku hasłem przewodnim tej rocznicy jest „Advancing Climate Action”. Kolejna rocznica przypomina nam, co do tej pory osiągnęliśmy i pozwala spojrzeć w przyszłość, aby zaplanować co jeszcze możemy zrobić.

Czym jest warstwa ozonowa?

Warstwa ozonowa to obszar o wysokim stężeniu ozonu w stratosferze, 15 do 35 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Warstwa ozonowa działa jak niewidzialna tarcza i chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV) pochodzącym ze Słońca. W szczególności warstwa ozonowa chroni nas przed promieniowaniem UV, znanym jako UV-B, które powoduje oparzenia słoneczne. Długotrwała ekspozycja na wysokie poziomy UV-B zagraża zdrowiu ludzkiemu i szkodzi większości zwierząt, roślin i drobnoustrojów, dlatego warstwa ozonowa chroni całe życie na Ziemi.

Ozon nie jest jednak jedynym gazem w stratosferze. Inne gazy zawierające azot i wodór również znajdują się w stratosferze i uczestniczą w cyklach reakcji, które niszczą ozon, przekształcając go z powrotem w tlen. Reakcje te zmniejszają więc ilość ozonu w stratosferze.

Niezakłócona równowaga między naturalnymi procesami produkcji i niszczenia ozonu utrzymuje stałe stężenie ozonu w stratosferze.

Niestety, my, ludzie, nie pozostawiamy tego naturalnego procesu niezakłóconym…

Więcej możecie przeczytać: https://ozone.unep.org/ozone-day/montreal-protocol-advancing-climate-action

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds