Mikrotomografia rentgenowska… pod lupą

Czas czytania: 3 min
KIEDY?

GDZIE?

Czy wiecie, że pojedynczy skan wykonany techniką mikrotomografii rentgenowskiej pozwala na zobrazowanie struktury próbki w trójwymiarze z wysoką rozdzielczością? Co więcej, badana próbka w czasie pomiaru pozostanie nienaruszona! O innowacyjnych zastosowaniach tej prężnie rozwijającej się metody mogli się przekonać uczestnicy III Międzynarodowego Seminarium Mikrotomografii Rentgenowskiej.

W Seminarium organizowanym przez firmy COMEF i Bruker uczestniczyła dr inż. Karolina Rolińska z Sekcji Biomateriałów Łukasiewicz – IChP. Nie ukrywała, że było ono cenną okazją do poszerzenia jej kompetencji w zakresie analizy m.in. materiałów polimerowych.

W trakcie wydarzenia odbywały się m.in. prezentacje z badań użytkowników mikrotomografów SkyScan w Polsce oraz pokazy możliwości oprogramowania do wizualizacji i analiz parametrów struktury wewnętrznej 3D. Uczestnicy mogli tez zapoznać się z najnowszymi i najpopularniejszymi aplikacjami z zakresu nauk przyrodniczych i materiałowych.

– Nawiązywanie kontaktów i budowanie nowych relacji było integralną częścią wydarzenia, a ja cieszyłam się ze spotkania i współpracy z podobnie myślącymi ekspertami – podsumowała dr inz. Karolina Rolińska. – Z niecierpliwością czekam na dalsze dyskusje na temat innowacyjnych zastosowań mikrotomografii w materiałoznawstwie.

Rentgenowska mikrotomografia komputerowa (micro-CT) jest techniką pozwalająca na obrazowanie 3D, podobnie jak tomografia medyczna (CT lub CAT), z tym że w mniejszej skali ze znacznie większą zdolnością rozdzielczą. Zastosowania – od analizy materiałowej – do obrazowania patologicznych struktur w tkankach miękkich.

Oprac. I. L.-W.

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds