Młodzi chemicy w Łukasiewicz – IChP

Czas czytania: 3 min
KIEDY?

GDZIE?

Jak przebiega produkcja substancji aktywnych? Jak wygląda metoda określania struktury związków organicznych poprzez 1H NMR? Na czym polega specyfika pracy w laboratorium chemicznym? To zagadnienia, z którymi mogli zapoznać się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Kętrzynie z klas o profilu biologiczno-chemicznym podczas majowej wyprawy do Warszawy.

W programie wycieczki ponad czterdziestoosobowej grupy uczniów – oprócz wizyty w teatrze – zaplanowano spotkanie z nauką w Łukasiewicz – IChP. Okazja dla nas i młodzieży była szczególna, jako że dr inż. Ewa Śmigiera, dyrektor Instytutu, jest absolwentką klasy matematyczno-fizycznej I LO w Kętrzynie.

Po powitaniu i zaprezentowaniu specyfiki działania Sieci Badawczej Łukasiewicz, działalności naukowo-badawczej Instytutu oraz programu „Olimpijczycy w Łukasiewiczu” wyruszyliśmy „w teren”.

Spotkanie w sali im. Jana Czochralskiego. Od prawej: dyrektor dr inż. Ewa Śmigiera, Grzegorz Breski, Dział Komercjalizacji.

Młodzi chemicy najwięcej czasu spędzili w Dziale Półtechnik Departamentu Produktów Farmaceutycznych. Tu dr Zbigniew Araźny oprowadził grupę po hali i opowiedział o specyfice pracy przy produkcji substancji aktywnych w skali technicznej. Był to niezwykły wykład z pogranicza chemii i farmacji i jesteśmy przekonani, że pasja dra Araźnego choć w części udzieliła się również młodzieży.

Kolejny pasjonat chemii i eksperymentów, dr Marek Kubiszewski z Sekcji Analityki Badawczej Laboratorium Analityki Farmaceutycznej, zaprezentował metodę określania struktury związków organicznych poprzez 1H NMR i przeprowadził doświadczenie.

Nie zabrakło wizyty w Sekcji Chemii, gdzie dr Olga Michalak opowiedziała uczniom o specyfice pracy przy wytwarzaniu substancji chemicznych w laboratorium. Zaprezentowała też podstawowe wyposażenie, z którym mogą się zetknąć w swojej przyszłej pracy.

Na koniec była okazja zajrzeć na chwilę do hali Sekcji Instalacji Pilotażowych, by poczuć atmosferę pracy przy powiększaniu skali w warunkach produkcyjnych.

****

Dziękujemy kętrzyńskim uczniom i ich wychowawcom za odwiedziny i życzymy, by nie opuszczała was pasja i nieustająca ciekawość świata! Do zobaczenia!

Oprac. I. L.-W.

Zdjęcia: Iwona Lisek-Woubishet

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds