Nowa oferta badawcza dla przetwórców PCW

Czas czytania: 3 min
KIEDY?

GDZIE?

Sekcja Zaawansowanych Materiałów Polimerowych Łukasiewicz – IChP wzbogaciła się o urządzenie marki Brabender, dzięki któremu zespół jest w stanie poszerzyć zakres badania mieszanki poli(chlorku winylu) praktycznie od momentu jej powstania, skracając przy tym znacząco cały proces badawczy.

Wyjaśnijmy, że przetwórcza mieszanka polichlorkowa musi nie tylko posiadać właściwości stawiane przez przemysł, ale także spełniać coraz wyższe wymagania i obostrzenia stawiane zarówno tworzywom sztucznym, jak również innym dodatkom przetwórczym stosowanym do jej sporządzenia. – Do tej pory bazowaliśmy przede wszystkim na naszej wiedzy, nie mieliśmy dostatecznych możliwości poparcia tej wiedzy bezpośrednimi badaniami reologicznymi i przetwórczymi – mówi mgr inż. Marcin Kumosiński z Sekcji Zaawansowanych Materiałów Polimerowych. – Posiadanie tego sprzętu wyraźnie skróci nam proces badawczy nie tylko na zlecenie przemysłu, ale również w procesie naukowym, rozszerzy też zakres badania opracowywanej mieszanki polichlorkowej. Przetworzona na Brabenderze w postaci pasków czy granulatu może być automatycznie przygotowana w postaci próbek do dalszych badań wytrzymałościowych, czyli np. mechanicznych, kolorystycznych, jak również badań bakteriologicznych, którymi też nasz zespół się zajmuje. To wszystko jest obecnie możliwe w laboratoriach Instytutu – dodaje.

Bardzo ważna ideą jest to, że zespół badawczy – stawiając urządzenie marki Brabender, składające się z gniotownika, wytłaczarki dwuślimakowej przeciwbieżnej stożkowej z sześcioma strefami grzejnymi i odgazowaniem, co oznacza zamknięty główny ciąg – jest w stanie zbadać poli(chlorek winylu) praktycznie od momentu jego powstania.

Jak wyjaśnia mgr inż. Marcin Kumosiński, zespół, w którym pracuje, zajmuje się również syntezą suspensyjnego PCW w skali laboratoryjnej. Odbywa się ona w szklanych reaktorach o pojemności 1 i ½ litra, z których otrzymany poli(chlorek winylu), po sporządzeniu z niego mieszanki przetwórczej w mieszalniku gorąco-zimnym, jest od razu badany na urządzeniu Brabender pod względem jego zachowania w przetwórstwie, co jest bardzo istotne dla klienta.

Na uwagę zasługuje fakt, że zespół ma szerokie możliwości wprowadzania różnego rodzaju związków nadających PCW specjalnych właściwości, zarówno na etapie syntezy, jak również w etapie przetwórczym.

Jak mówi dr inż. Agnieszka Abramowicz z Sekcji, zespół badaczy Łukasiewicz – IChP ma już ponad 20-letnie doświadczenie w badaniach nad syntezą i przetwarzaniem PCW. A jak dodaje, to tworzywo wymaga dużego doświadczenia i wiedzy, ponieważ każda najmniejsza zmiana w jego parametrach – czy to temperatury, składu, czy to w szybkości wytłaczania – skutkuje zmianą właściwości. Wsparciem dla ogromnej wiedzy badaczy stanie się teraz najnowsze, jedno z niewielu w Polsce urządzeń, dzięki któremu będzie można wykonywać badania reologiczne PCW. – Rynek przetwórstwa w Polsce jest bardzo duży, a my w tej chwili jesteśmy w stanie zrobić dla niego praktycznie prawie wszystko – dodaje dr inż. Agnieszka Abramowicz.

Więcej o ofercie: https://ichp.lukasiewicz.gov.pl/oferta-badawcza-dla-polichlorku-winylu/

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds