Użycie radioznaczników i gamma skaningu do zastosowań w badaniach przemysłowych i środowiskowych – to główny temat certyfikowanego szkolenia, w którym uczestniczył dr inż. Otton Roubinek z Sekcji Inżynierii Genetycznej i Biosyntezy Łukasiewicz – IChP. Szkolenie i egzamin kwalifikacyjny odbywały się w końcu ub. roku na terenie laboratoriów organizatora, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) w Sibersdorfie w Austrii.
Jak wyjaśnia dr inż. Otton Roubinek, metoda radioznacznikowa może być stosowana do badań przemysłowych w instalacjach przepływowych i do rozchodu wód w gruncie. W przypadku gamma skaningu metoda ta znajduje zastosowanie w przemyśle petrochemicznym w badaniach nad nieprawidłowym działaniem kolumn półkowych i z wypełnieniem bez zatrzymywania pracujących instalacji.
– Na początek chciałbym wykorzystać radioznaczniki w badaniach i optymalizacji fermentacji metanowej w biogazowniach w skali laboratoryjnej lub oczyszczalniach ścieków do wyznaczenia rzeczywistego czasu przebywania – mówi dr inż. Otton Roubinek, który ma w swoim dorobku prace badawcze z tego zakresu. – Z kolei gamma skaning mógłby być zastosowany we współpracy z przemysłem petrochemicznym – dodaje.
Obecnie metoda radioznacznikowa w Polsce jest wykorzystywana do badań szczelności przemysłowych instalacji przez zespół z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie pod kierunkiem prof. Andrzeja G. Chmielewskiego, który jest w skali europejskiej koordynatorem projektu regionalnego MAEA RER 1023 “Harmonizing Implementation of Radiotracer and Sealed Sources Techniques for Efficient Use of Natural Resources and Environmental Monitoring”. (Więcej informacji o stosowaniu w Polsce metod których dotyczy projekt przynosi praca dostępna pod linkiem Radiotracers and Nucleonic Control Systems Applied in Industry—Polish Case (scirp.org).)
Dr inż. Otton Roubinek uzyskał certyfikaty kompetencji na poziomie 2 w zakresie metody Radioactive Tracers Method-Residence Time Distribution Technique (RTM/RTD) oraz metody Sealed Sources Method- Column Scanning Technique (SSM/CST).
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych wyzwaniach!
fot. Marcin Zych, oprac. graficzne I. L.-W.