W końcu października br. w Tallinnie odbyło się spotkanie rozpoczynające międzynarodowy Projekt Chemicals Risk Management and Assessment of Alternatives: Tools and best practices to support circularity, create more sustainable products and avoid regrettable substitution (LIFE-FitForREACH-2), realizowanego w ramach Programu LIFE – instrumentu finansowego Unii Europejskiej poświęconego współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska.
Projekt FitForREACH-2 (FFR-2) jest kontynuacją poprzedniego projektu FFR-1 realizowanego w latach 2015-2020 w krajach bałtyckich. Projekt FFR-2 realizuje konsorcjum 16 podmiotów z Polski, Estonii, Litwy i Łotwy, beneficjentem koordynującym jest BALTI KESKKONNAFOORUM z Estonii. Jednym z dwóch polskich partnerów projektu, odpowiedzialnych za jego realizację jest Dział Bezpieczeństwa Chemicznego (Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej).
Jak podkreśla mgr inż. Paulina Porębska, kierownik projektu z ramienia Łukasiewicz – IChP, projekt FFR-2 ma na celu wspieranie mikro, małych i średnich (MŚP) przedsiębiorstw w Polsce, Estonii, Łotwie i Litwie, które stosują niebezpieczne chemikalia w swoich produktach lub procesach poprzez wdrożenie (elementów) systemów zarządzania ryzykiem chemicznym w przedsiębiorstwach oraz zachęcanie i wspieranie redukcji stosowania, emisji i narażenia na substancje niebezpieczne.
Dwudniowe spotkanie w Tallinie miało na celu zapoznanie się wszystkich partnerów realizujących projekt. Zostały omówione cele i założenia projektu oraz przedstawione zostały rezultaty i metody wykorzystywane w poprzednim Projekcie FFR-1. Ponadto omówione zostały potrzeby w zakresie substytucji substancji firm będących beneficjentami projektu oraz zakresów poszczególnych pakietów działań.