Produkcja paliw syntetycznych, polimerowe materiały eksploatacyjne do druku 3D, produkcja substancji aktywnych – to tylko niektóre zagadnienia, z jakimi zapoznali się goszczący w Łukasiewicz – IChP studenci z Płockiego Naukowego Koła Chemików Politechniki Warszawskiej filia w Płocku.
Nasi goście spotkali się m.in. z dr. Antonim Migdałem, Liderem Grupy Badawczej Technologii Chemicznej, który wraz z mgr inż. Piotrem Niewiadomskim oraz mgr inż. Dominikiem Mierzwą przybliżyli studentom zagadnienia, jakimi zajmuje się Sekcja Procesów Petro-Biorafineryjnych i Recyklingu. Odwiedzili również laboratoriom dr inż. Magdaleny Litwinowicz, kierownika Sekcji Badań Procesów Katalitycznych, która przybliżyła studentom temat produkcji paliw syntetycznych – synteza Fischer-Tropscha z wykorzystaniem CO2 – oraz procesów katalitycznych w układach wielofazowych w warunkach podwyższonego ciśnienia i temperatury.
Kolejnym punktem wizyty było spotkanie w Sekcji Procesów Elektrochemicznych, której kierownik, dr Jakub Lach, przybliżył studentom zagadnienia, znajdujące się w obszarze tematyki badawczej jego zespołu.
Równie interesujący był pobyt w Grupie Badawczej Technologii Polimerów, gdzie studenci spotkali się z dr. inż. Jarosławem Przybylskim, kierownikiem Sekcji Zaawansowanych Materiałów Polimerowych. Tu mogli zapoznać się między innymi z polimerowymi materiałami eksploatacyjnymi stosowanymi w drukarkach 3D.
Ostatnim przystankiem na mapie wizyty studyjnej był Departament Produktów Farmaceutycznych. Dr Zbigniew Araźny, kierownik Działu Półtechnik, zaprosił studentów do hali półtechnicznej wyposażonej w nowoczesną aparaturę i instalacje, gdzie opowiedział studentom o pracach badawczo-wdrożeniowych w skali półtechnicznej, powiększeniu skali laboratoryjnej oraz produkcji substancji aktywnych.
Mamy nadzieję, że pierwsza wizyta studyjna przyszłych chemików była owocna i wzbogaciła ich wyobrażenia o przyszłej pracy naukowo-badawczej.
Oprac. I.L.-W.
Fot. Archiwum Łukasiewicz – IChP