Archiwum luty 2025
nasi Liderzy
To oni odpowiedzą na Twoje Wyzwanie

dr inż. Jolanta Janiszewska
KIEROWNIK GRUPY BADAWCZEJ FARMACJI, CHEMII KOSMETYCZNEJ I BIOTECHNOLOGII / LIDER GRUPY
Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Skutecznie łączy wyniki badań naukowych z praktyką przemysłową. Realizuje projekty dotyczące otrzymywania i zastosowania substancji czynnych o aktywności kosmetycznej i farmaceutycznej. W okresie ostatnich 6 lat współtworzyła ponad 80 produktów dla tej branży.
Wybrane projekty:
1. Prace badawczo-rozwojowe polegające na opracowaniu receptury, formulacji na skalę laboratoryjną oraz skalę półtechniczną kremu, zawierającego jako składnik aktywny bakteriofagi przeciwko Staphylococcus aureus
2. Opracowanie formulacji linii kosmetyków przeznaczonych do ochrony, regeneracji i pielęgnacji skóry seniorów, w tym dermokosmetyków dla seniora leżącego, bazujących na naturalnych składnikach aktywnych.
3. Opracowanie innowacyjnej linii naturalnych produktów do pielęgnacji i ochrony skóry niemowląt i dzieci o synergicznym współdziałaniu użytych ekstraktów roślinnych.

dr Aneta Łukomska
KIEROWNIK LABORATORIUM ANALITYKI FARMACEUTYCZNEJ
Absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Doświadczony kierownik projektów, umów i zleceń z przemysłu. Specjalność naukowa: chemia analityczna, elektrochemia stosowana, skaningowa mikroskopia elektronowa. Współautorka ponad 40 publikacji naukowych oraz 5 patentów i zgłoszeń patentowych.
Kierownictwo w projektach badawczych:
1. Badania oczyszczania ekstrakcyjnego kwasu fosforowego za zastosowaniem elektrolitycznego wydzielania metali
2. Badania przemysłowe polegające na opracowaniu sposobu hydrometalurgicznej obróbki masy elektrodowej pozyskanej z przetworzonych mechanicznie akumulatorów litowych oraz odzyskiwania z niej wartościowych metali, w szczególności kobaltu
3. Badania oczyszczania ekstrakcyjnego kwasu fosforowego (V) z zastosowaniem metody zobojętniania roztworem wody amoniakalnej celem obniżenia indeksu mer do wartości poniżej 4%.

dr inż. Antoni Migdał
KIEROWNIK GRUPY BADAWCZEJ TECHNOLOGII CHEMICZNYCH / LIDER GRUPY
Absolwent Wydziału MiTO Politechniki Radomskiej, kierunek Materiałoznawstwo Produktów Naftowych (1999). Stopień doktora nauk chemicznych uzyskał w 2006 r. na Politechnice Warszawskiej. Wieloletni członek Rady Naukowej i Rady Instytutu. Pasjonat chemii i technologii.
Wybrane projekty:
1. 01.03.01-00-010/08 Synteza kwasu akrylowego i estrów akrylowych w oparciu o surowce odnawialne, w tym o frakcję glicerynową z produkcji estrów metylowych kwasów tłuszczowych (skala ¼-techniczna);
2. Badania procesu współuwodornienia na przykładzie instalacji HON VI i HON VII – praca badawcza dla PKN ORLEN
3. Pełna analiza zjawisk i mechanizmów jakie zaszły w kolumnie DA-202 w trakcie jej inhibitowania – praca badawcza dla PKN ORLEN

dr inż. Piotr Jankowski
KIEROWNIK GRUPY BADAWCZEJ TECHNOLOGII POLIMERÓW / LIDER GRUPY
Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się głównie technologiami: ograniczania palności tworzyw sztucznych, modyfikacji tworzyw sztucznych pod kątem zmiany ich właściwości, syntezy związków wielkocząsteczkowych, kompozycji i kompozytów polimerowych różnego przeznaczenia.
Wybrane projekty badawcze:
1. POIR.04.01.04-00-0034/17 „Innowacyjne materiały konstrukcyjne o podwyższonych parametrach, stosowane w budynkach modułowych, dla użytkowników obiektów w różnych warunkach klimatycznych”
2. umowa Nr.722555/BP-2/2018 „Opracowanie receptury modyfikowanego żelkotu wraz z badaniem jego właściwości”
3. B+R 841312/BP-2/2023 „Nowe surowce do otrzymywania innowacyjnych materiałów polimerowych – modyfikatory adhezji w przetwórstwie PS, ciecze jonowe w antypirenach, surowce odnawialne i/lub pochodzące z odzysku do pianek PUR/PIR”
nasze specjalności
Kierunki badań
TECHNOLOGIE CHEMICZNE
Technologie wodorowe i niskoemisyjne, procesy katalityczne, oczyszczanie i zagospodarowanie strumieni procesowych, odpadowych i/lub gospodarczych - opracowanie, skalowanie i wdrażanie w przemyśle. Biogospodarka i oleochemia, przetwarzanie i magazynowanie energii. Analityka i ekspertyzy technologiczne. Modelowanie i digitalizacja procesów i operacji jednostkowych.
TECHNOLOGIE POLIMERÓW
Nowoczesne polimery i ich kompozyty stosowane w energooszczędnych konstrukcjach i technologiach, nowoczesne materiały polimerowe o celowanych właściwościach np. o ograniczonej palności, poprawionych właściwościach mechanicznych, zdatne do recyklingu, ekologiczne spoiwa do farb i lakierów
CHEMIA KOSMETYCZNA I BIOTECHNOLOGIA
Badania i rozwój leków oraz produktów do profilaktyki, innowacyjne technologie medyczne, żywność funkcjonalna, profilaktyka zdrowotna, Wytwórnia stałych form badanego produktu leczniczego (Park technologiczny)
ANALITYKA FARMACEUTYCZNA
Badania substancji czynnych, produktów leczniczych, substancji pomocniczych, surowców farmaceutycznych, badania farmakokinetyczne, w tym badania równoważności i dostępności biologicznej produktów leczniczych w standardzie GMP
Substancje czynne, rozwój (API)
Badania i rozwój aktywnych substancji farmaceutycznych (API). Opracowanie syntezy, walidacja i skalowanie technologii wytwarzania, transfer technologii, wytwarzanie substancji czynnych.
Sukcesy
Zobacz, jakie projekty już zrealizowaliśmy

Prace dla firmy Delphia
Opracowanie i realizacja agendy badawczej. Dzięki nim powstało Centrum Badawczo-Rozwojowe przy zakładach finansowane z funduszy UE. Prace wdrożone przy organizacji Centrum.
Umowa Nr.722555/BP-2/2018 – „Opracowanie receptury modyfikowanego żelkotu wraz z badaniem jego właściwości”.
Prace realizowane dla firmy Q-Control
Rozwiązanie wdrożone w działalności przedsiębiorcy.
POIR.02.03.02-26-0005/19 – „Opracowanie technologii produkcji powłok adhezyjnych o wydłużonym czasie aplikacji dla elementów montażowych w przemyśle samochodowym”
Prace realizowane dla firmy AgaPlast
Rozwiązanie wdrożone w działalności przedsiębiorcy.
Umowa nr 722545/1/2017 – „Opracowanie innowacyjnych, bezhalogenowych tworzyw sztucznych o ograniczonej palności do zastosowań kablowych”
Prace realizowane dla firmy Aquastone
Rozwiązanie wdrożone w działalności przedsiębiorcy.
Umowa o wykonanie prac B+R 722638/2020 – „Opracowanie modyfikacji technologii otrzymywanie kompozytu do produkcji wyrobów sanitarnych (brodzików) o zwiększonej odporności przed grzybami i pleśnią”.


Prace realizowane dla Grupy ORLEN S.A.
Umowa o wykonanie prac: Badania procesu współuwodornienia jako źródła biokomponentów dla oleju napędowego (2020)
Przedmiotem prac było stworzenie sposobu wytwarzania hydrorafinatu zawierającego biowęglowodory, stanowiącego komponent oleju napędowego. Zaproponowane rozwiązanie pozwala na uzyskanie hydrorafinatu, który oprócz zawartości biokomponentu, posiada polepszone właściwości niskotemperaturowe (temperatura blokady zimnego filtra CFPP poniżej -20°C).
W ramach projektu INNOCHEM (CO-BIO) w 2018 r. PKN ORLEN we współpracy z Łukasiewicz – IChP przeprowadził szereg badań laboratoryjnych mających na celu dobór surowca i określenie optymalnych warunków procesowych w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku.
- Kosmetyki i produkty chemii gospodarczej
- Zaawansowane materiały funkcjonalne – wyroby medyczne, suplementy diety, farmaceutyki, nutraceutyki
- Wykorzystanie bioprocesów w technologii chemicznej
- Substancje biologicznie czynne dla branży life science
- Peptydy aktywne biologicznie – hydrolizaty białkowe, peptydy syntetyczne
Sekcja Technologii Formulacyjnych zajmuje się opracowywaniem formulacji i technologii wytwarzania produktów leczniczych, wyrobów medycznych, suplementów diety oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego.
Zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu projektów badawczo-rozwojowych, potwierdzonym licznymi wdrożeniami technologii w kraju i za granicą.
Nowoczesne zaplecze technologiczne (modernizacja w 2019 r.) zapewnia najwyższe standardy wytwarzania zgodne z wytycznymi EMA oraz FDA. Park technologiczny umożliwia wytwarzanie stałych form badanego produktu leczniczego do badań klinicznych, w tym:
- Krótkich serii dla chorób rzadkich, sierocych
- Serii standardowych dla chorób powszechnie występujących
- Preparatów do badań biorównoważności
- Formulacji do badań przedklinicznych
W Sekcji Chemii realizowane są dwa kluczowe obszary badań:
- opracowywanie innowacyjnych technologii substancji aktywnych leków generycznych w skali laboratoryjnej i wielkolaboratoryjnej non-GMP, pozwalającej na kolejne skalowania procesów wytwarzania substancji farmaceutycznych, aż do skali półtechnicznej,
- badania naukowe nad poszukiwaniem nowych związków posiadających aktywność biologiczną we współpracy z wiodącymi ośrodkami akademickimi w kraju i za granicą.
- Klonowanie fragmentów DNA i konstrukcja prokariotycznych szczepów produkcyjnych
- Kontrola stabilności szczepów, przygotowanie i prowadzenie Badawczego Banku Komórek (RCB) oraz Podstawowego Banku Komórek (MCB) i Roboczego Banku Komórek (WCB)
- Hodowla mikroorganizmów / Upstream produkcji
- Oczyszczanie rekombinowanych białek / Downstream produkcji
- Liofilizacja
- Identyfikacja białek i oznaczanie masy cząsteczkowej
- Inżynieria genetyczna
- Modelowanie molekularne
- Inżynieria białek
- Inne usługi
Zespól Kontroli Jakości prowadzi analizy w zakresie kontroli:
- materiałów wyjściowych używanych do produkcji substancji czynnych i produktów leczniczych
- półproduktów wytwarzanych w procesie produkcyjnym (badania międzyoperacyjne)
- finalnych produktów – substancji czynnych
- produktów leczniczych
- materiałów opakowaniowych, w których przechowywane są substancje czynne
- warunków wytwarzania, w tym procesów czyszczenia aparatury technologicznej zgodnie z Ph. Eur., USP, FP w standardzie GMP.
Zespół Analizy Chemicznej prowadzi badania w zakresie analiz substancji czynnych, produktów leczniczych, substancji pomocniczych, surowców farmaceutycznych zgodnie z Ph. Eur., USP, FP w standardzie GMP.
Zakres działalności
- Opracowanie i optymalizacja metod analitycznych
- Walidacja metod analitycznych
- Walidacja metod oznaczania pozostałości substancji w procesie mycia linii produkcyjnej
- Weryfikacja metod analitycznych
- Transfer metod analitycznych
- Certyfikacja serii na zgodność z GMP (certyfikat) w zakresie kontroli jakości produktów leczniczych, substancji aktywnych oraz substancji pomocniczych i surowców
- Badania dostępności farmaceutycznej dla różnych form farmaceutycznych
- Badania stabilności substancji czynnych i produktów leczniczych w kwalifikowanych komorach klimatycznych w warunkach długoterminowych
- Badanie profilu zanieczyszczeń – wykrywanie, identyfikacja oraz oznaczanie ilościowe zanieczyszczeń zgodnie z wymaganiami monografii farmakopealnych (USP, Ph. Eur., FP), zaleceniami Międzynarodowej Konferencji ds. Harmonizacji (ICH), wymaganiami Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA) oraz amerykańskiej Agencji ds. Leków i Żywności (FDA)
- Standaryzacja wzorców substancji czynnych i ich zanieczyszczeń.
W Zespole Analityki Badawczej prowadzone są prace badawcze dotyczące pełnej analitycznej charakterystyki substancji chemicznych i farmaceutycznych oraz prace analityczne dla różnych form farmaceutycznych (tabletki, kapsułki, roztwory, krople do oczu w postaci roztworów i zawiesin, emulsje i maści). Na podstawie prowadzonych badań przygotowywana jest dokumentacja spełniająca wymagania komitetów kreujących kryteria jakości leków, w tym Międzynarodowej Rady Harmonizacji Wymagań Technicznych dla Rejestracji Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (ICH) oraz europejskich i amerykańskich Urzędów rejestracyjnych.
Zespół Analityki Badawczej współpracuje z jednostkami naukowymi i przemysłowymi realizując prace analityczne w ramach projektów naukowych. Wyniki prac badawczych prezentowane są w czasopismach o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym, a także na konferencjach naukowych.
Zespół Farmakokinetyki prowadzi prace w zakresie badań biorównoważności (od 1883 r.) i dostępności biologicznej produktów leczniczych. Od roku 2003 Zespół pracuje zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Laboratoryjnej (Certyfikat nr 25/2020/DPL). W ramach współpracy z krajowymi i zagranicznym firmami farmaceutycznymi i ośrodkami klinicznymi w zespole wykonano ponad 400 walidacji metod analitycznych i badań farmakokinetycznych.
Zakres działalności:
- Przygotowanie projektu badania
- Opracowanie lub adaptacja metody bioanalitycznej służącej do oznaczania substancji leczniczej i/lub metabolitów w materiale biologicznym
- Walidacja metody bioanalitycznej zgodnie z wymogami EMA
- Wykonanie oznaczeń w materiale biologicznym (HPLC, LC/MS/MS)
- Obliczenia farmakokinetyczne (WinNonlin)
- Dokumentacja badania w formacie CTD Moduł 5:
- Archiwizacja próbek materiału biologicznego (temp. ≤-14°C i ≤ -60°C)
- Przygotowanie opinii eksperckich
- Zarządzanie badaniami farmakokinetycznymi (w tym część kliniczna)
- Przygotowanie wniosku o dofinansowanie
Sekcja Analizy Mikrobiologicznej prowadzi prace w zakresie badań mikrobiologicznych dla zleceniodawców z przemysłu i w ramach kooperacji wewnętrznej Łukasiewicz- ICHP. Sekcja Analizy Mikrobiologicznej posiada certyfikat GMP i regularnie jest poddawany audytom firm zlecających badania oraz Głównej Inspekcji Farmaceutycznej. Oprócz standardowych badań w kontroli jakości, Sekcja zajmuje się także opracowaniem metod badań do konkretnych produktów farmaceutycznych oraz do produktów nie będących lekami.
Zakres działalności:
- badanie jałowości
- badanie czystości mikrobiologicznej
- badanie endotoksyn bakteryjnych (metoda żelowa: badanie graniczne)
- badanie skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej
- skuteczność środków dezynfekcyjnych
- monitorowanie mikrobiologiczne pomieszczeń czystych
- badania żyzności i jałowości podłóż mikrobiologicznych
- walidacje i transfery metod mikrobiologicznych – potwierdzenie odpowiedniości metody do danego zastosowania.
Tematyka badawcza
- Modyfikacja chemiczna tworzyw termoplastycznych metodą reaktywnego wytłaczania
- Recykling tworzyw termoplastycznych, w tym metodą reaktywnego wytłaczania
- Napełnianie i wzmacnianie tworzyw termoplastycznych
- Biodegradowalne kompozyty polimerowe z zastosowaniem surowców pochodzenia naturalnego
- Nanokompozyty polimerowe
- Modyfikacja i przetwórstwo tworzyw konstrukcyjnych, w tym PPO
- Badania właściwości materiałów polimerowych
- Technologia wytwarzania i modyfikacja tworzyw polimerowych
Tematyka badawcza
- Badania nad ograniczaniem palności tworzyw sztucznych (polietylen, polipropylen, poliuretany, poliestry, epoksydy, polistyren i inne).
- Synteza i modyfikacja antypirenów bezhalogenowych w tym systemy dodatków ograniczających palność typu Intumescent Flame Retardant System (IFRs), syntezy antypirenów na bazie technologii żywic epoksydowych.
- Dobór antypirenów działających efektywnie w kompozycji z danym tworzywem.
- Technologie otrzymywania żywic poliestrowych, żywic epoksydowych – w tym żywice o właściwościach specjalnych, ciekłe, niskotopliwe, stałe żywice epoksydowe, środki uelastyczniające do żywic epoksydowych.
- Technologie otrzymywania kompozytów w tym nanokompozytów w oparciu o duroplasty.
- Synteza środków pomocniczych do wybranych żywic konstrukcyjnych – w tym plastyfikatory otrzymywane z produktów ubocznych i odpadowych.
- Technologie żywic mocznikowo, melaminowo, fenolowo – formaldehydowych – w tym pianki melaminowe oraz żywice o obniżonej emisji formaldehydu.
- Technologie otrzymywania tworzyw poliuretanowych – nowego typu materiały izolacyjne (budownictwo modułowe), elastyczne pianki poliuretanowe.
- Technologie wodorozcieńczalnych żywic poliestrowych.
- Optymalizacja technologii już istniejących związanych z powyższą tematyką.
- Nowe materiały polimerowe: modyfikacja chemiczna i fizyko-chemiczna termo- i duroplastów.
- Nowe materiały polimerowe: polimery funkcjonalne z dodatkiem modyfikatorów struktury lub funkcjonalizowanych hybrydowych napełniaczy naturalnych lub odpadowych.
- Termoplastyczne, bezrozpuszczalnikowe kleje typu hot-melt: kleje polikondensacyjne (poliamidowe, poliestrowe), kleje oparte o PP, PE, kopolimery EVA, APAO i kauczuki blokowe (SIS, SBS, SEBS) i inne, kleje stosowane w przemyśle: skórzanym, elektrotechnicznym, budowlanym meblarskim, opakowaniowym i elektronice.
Tematyka badawcza
- Projektowanie nowych biopolimerów o konkurencyjnych właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwutleniających
- Modyfikacja właściwości fizykochemicznych i użytkowych biodegradowalnych polimerów naturalnych (szczególnie chitozanu) o potencjalnym zastosowaniu w przemyśle opakowaniowym
- Otrzymywanie nowych plastyfikatorów materiałów polimerowych na bazie polisacharydów, w tym synteza mieszanin głęboko eutektycznych (z ang. deep eutectic solvent)
- Powłoki jadalne i opakowania aktywne na bazie polimerów pochodzenia naturalnego, jako konkurencja dla współczesnych materiałów opakowaniowych stosowanych w przemyśle spożywczym
- Badanie procesów uwalnianie składników aktywnych z matryc polimerowych
- Otrzymywanie i charakterystyka fizykochemiczna nowych czynników sieciujących oraz mieszanin i kompozytów polimerowych
- Sieciowanie chemiczne i fizyczne mieszanin polimerowych
- Polimeryzacja emulsyjna, suspensyjna, blokowa – otrzymywanie suspensji polimerowych i monodyspersyjnych lateksów oraz transparentnych tworzyw sztucznych
- Oczyszczanie i wydzielanie substancji (np. z materiału roślinnego) metodą ekstrakcyjną oraz metodą sorpcji i desorpcji na żywicach jonowych lub niejonowych
- Otrzymywanie ekologicznych środków grzybobójczy i bakteriobójczych oraz naturalnych nawozów
Tematyka badawcza
- Synteza poliuretanów i silikono-uretanów sieciujących się wilgocią z powietrza,
- Wodne dyspersje poliuretanowe, silikono-uretanowe, akrylowo-uretanowe, silikonowo-akrylowe, akrylowo-alkidowe, zwłaszcza w zastosowaniu jako materiały powłokowe,
- Modyfikacja izocyjanianami asfaltów, paków węglowych i żywic węglowodorowych,
- Asocjacyjne zagęszczacze poliuretanowe,
- Badania starzeniowe i aplikacyjne klejów, powłok, kitów i kompozycji,
- Plastyfikatory polimeryczne do PVC,
- Bezrozpuszczalnikowe i wodno-dyspersyjne spoiwa do powłok sieciujących promieniowaniem UV,
- Silikono-uretany jako:
- rusztowania żywych komórek,
- stałe elektrolity polimerowe,
- membrany do separacji mieszanin ciekłych i gazowych,
- Nanoproszki polimerowe jako modyfikatory udarności lakierów proszkowych i tworzyw polimerowych,
- Materiały powłokowe do specjalnych zastosowań np. samonaprawiające się powłoki polimeryczne, ekranujące promieniowanie elektromagnetyczne itp,
- Retykulowany węgiel szklisty,
- Polimerowe materiały eksploatacyjne stosowane w drukarkach 3D’
- Badania wybranych właściwości materiałów powłokowych (farb i lakierów).
- Synteza, optymalizacja i modyfikacja polimerów winylowych i specjalnych w tym: , poli(chlorek winylu), poli(winylobutyral), .poli(tlenek fenylenu), poli(tlenek metylenu), poliakrylan
- Technologia wytwarzania suspensyjnego PVC –wszelkie aspekty, w tym zwiększanie skali procesów prowadzonych w warunkach laboratoryjnych do skali pilotowej i przemysłowej.
- Technologia wytwarzania nanokompozytów PVC produkowanych „in-situ” – skala laboratoryjna, pilotowa.
- Technologia wytwarzania poliacetali – skala wielkolaboratoryjna i przemysłowa, fizyczna modyfikacja, opracowania założeń projektowych procesu wytwarzania poliacetali w skali przemysłowej.
- Kopolimeryzacja kationowa trioksanu z różnymi komonomerami, dobór inicjatorów.
- Dobór składu i warunków przetwórstwa mieszanek PVC, w tym zawierających PVC pochodzący z recyklingu.
Tematyka badawcza
Prace badawcze w procesie polimeryzacji chlorku winylu (synteza PCW)
→ Opracowywanie nowych składów recepturowych reakcyjnej w celu poprawy jakości otrzymywanego polichlorku winylu
→ Optymalizacja procesów syntezy PCW w kierunku: Zwiększania wydajności, Składów recepturowych
→ Badania w kierunku opracowania rodzajów PCW do nowych zastosowań
→ Badanie wpływu poszczególnych składników mieszaniny reakcyjnej na właściwości PCW
→ Badanie nowych substancji pomocniczych w procesie syntezy PCW i określenie ich wpływu na jakość otrzymywanego PCW
→ Badania w kierunku spełnienia wymagań środowiskowych procesu syntezy PCW.
Prace badawcze przy sporządzaniu suchej mieszanki (dry-blendu)
→ Opracowanie receptury suchej mieszanki spełniającej określone właściwości użytkowe
→ Opracowanie receptury suchej mieszanki spełniające określone właściwości przetwórcze
→ Modyfikacja receptury pod kątem optymalizacji: Składu, Właściwości, Ceny
→ Badanie skuteczności działania nowych środków przetwórczych oraz określenia ich sposobu użycia (ilości, etap wprowadzenia do mieszanki) na właściwości gotowego wyrobu i procesu przetwórczego
→ Badania jakościowe mieszanek PCW.
Badania przetwórcze
Tematyka badawcza
- Procesy wielkiej syntezy organicznej
- Procesy wysokociśnieniowe
- Analiza identyfikacyjna związków organicznych
- Oferta badawczo-projektowa
- Synteza cieczy jonowych
- Wysokoprzetworzone chemikalia – środki biobójcze i higienizujące
- Bioprocesy w technologii chemicznej
- Rozdzielanie mieszanin azeotropowych
- Proces odsiarczania paliw
- Analiza związków organicznych
Tematyka badawcza
- Badania procesów odwodornienia lekkich węglowodorów alifatycznych (C3, C4)
- Badania procesów katalitycznych w układach wielofazowych w warunkach podwyższonego ciśnienia i temperatury; skala laboratoryjna i półtechniczna
- Produkcja paliw syntetycznych – synteza Fischer-Tropscha z wykorzystaniem CO2
- Opracowywanie, projektowanie i optymalizacja procesów technologicznych – proekologiczne, alternatywne ścieżki syntezy (skala laboratoryjna do wielkolaboratoryjnej)
- Oczyszczanie strumieni gazowych/ciekłych produktów
- Rozdział strumieni procesowych technikami membranowymi.
Doświadczenie
- Testy katalizatorów przemysłowych
- Procesy przekształceń termicznych (piroliza, kraking)
- Odwodornienie niskocząsteczkowych olefin
- Obliczenia, projektowanie i optymalizacja aparatów i procesów chemicznych
- Rozdział strumieni procesowych technikami membranowymi.
- Synteza Fischer-Tropscha.
Tematyka badawcza
- Ekspertyzy i oceny perspektywicznych kierunków rozwoju procesów chemicznych oraz petro-biorafineryjnych
- Wspomaganie mechanochemiczne i inne metody intensyfikacji przemysłowych syntez organicznych
- Systemowe rozwiązania w zakresie oleochemii, kaskadowego przetwórstwa odpadów, biomasy leśnej i rolnej oraz surowców odnawialnych
- Oceny koncepcji technologicznych w kontekście wdrożenia w przemyśle – z uwzględnieniem integracji surowcowej i procesowej
- Optymalizacja i powiększanie skali procesów petro-, biorafineryjnych i recyklingu (po ocenie koncepcji)
- Procesy pirolizy, krakongu i zgazowania odpadów tworzyw sztucznych i gumy, biomasy i niesortowanych odpadów komunalnych
- Biorafineryjne metody otrzymywania chemikaliów bazowych, związków wysokoprzetworzonych i materiałów pędnych (biopaliwa II i III generacji)
- Technologie wytwarzania wodoru dla potrzeb przemysłu chemicznego, energetyki rozproszonej i elektromobilności
- Projektowanie, preparatyka i charakterystyka katalizatorów do syntez organicznych
- Enancjoselektywne katalizatory w procesach syntezy organicznej
- Napełniacze mineralne i pochodzenia roślinnego do kompozytów polimerowych i uszlachetniania recyklatów
- Analizy fizykochemiczne katalizatorów, strumieni procesowych i produktów procesów petro-, biorafineryjnych i recyklingu.
Doświadczenie
- Ekspertyzy kierunków rozwoju procesów chemicznych oraz petro- i biorafineryjnych;
- Mechanochemiczna intensyfikacja przemysłowych procesów chemicznych;
- Opracowanie nowych, atrakcyjnych technologicznie ścieżek zagospodarowania odpadów i przetwórstwa biomasy, w tym do materiałów pędnych i związków wysokoprzetworzonych;
- Wytwarzanie wysokoprzetworzonych związków z surowców odnawialnych (np. na bazie chlorofilu);
- Opracowywanie nowych, wydajnych układów katalitycznych;
- Powiększanie skali procesów technologicznych.
Ocena i analiza wyrobów i surowców chemii gospodarczej
Ocena i analiza wyrobów i surowców chemii gospodarczej w warunkach laboratoryjnych i rzeczywistych
- Płynne środki do mycia naczyń: badanie zdolności myjącej (test IKW, test mycia bezpośredniego) badanie zdolności emulgowania tłuszczu.
- Środki do mycia sanitariatów: badanie zdolności rozpuszczania kamienia wodnego.
- Mleczka i proszki czyszczące: badanie zdolności myjącej i uszkadzania powierzchni.
- Środki do mycia szyb: badanie zdolności usuwania brudu, suchej masy, zawartości alkoholu.
- Szampony: badanie zdolności pianotwórczych.
- Badania analityczne i fizyko-chemiczne surowców i gotowych wyrobów.
Wyposażenie badawcze
- Wet Abrasion Scrub Tester 903/PG, SheenInstruments Ltd
- Spektrofotometr DataColor 400
- Komora True View 2 DataColor
- Połyskościomierz micro-TRI-gloss, BYK-gardner
- Zestawy Soxtec System 2 HT2, Tecator
- Piec muflowy 48000, Thermolyne
- Maszyna wytrzymałościowa LRX, Lloyd
- Wyposażenie do oceny zdolności myjącej środków do ręcznego mycia naczyń
- Myjka rotacyjno-oscylacyjna
- Zmywarki do naczyń, Siemens
- Wyposażenie do oceny zdolności pianotwórczej i wskaźnika trwałości piany
- Wyposażenie do oceny zdolności usuwania kamienia wodnego
- Wiskozymetr RVF, Brookfield
- Wagosuszarka Mettler Toledo PM400
Kontakt
inż. Renata Dudek
tel. +48 517 883 166
renata.dudek@ichp.lukasiewicz.gov.pl
Badania biodegradacji całkowitej związków organicznych, w tym detergentów
- Badania biodegradacji całkowitej metodą respirometrii manometrycznej
- Badania biodegradacji całkowitej metodą pomiaru ubytku rozpuszczonego węgla organicznego (RWO)
- Oznaczanie chemicznego zużycia tlenu (ChZT)
- Oznaczanie rozpuszczonego węgla organicznego (RWO)
Badania wykonywane metodami wg Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 440/2008 z 30 maja 2008 r., OECD 301 oraz norm PN-EN ISO 9408:2005, PN-EN ISO 7827:2013-06, PN-ISO 6060:2006 i ISO 8245:1999(E).
Laboratorium jest notyfikowane w krajach Unii Europejskiej w zakresie badania biodegradacji detergentów zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 648/2004 WE nr 648/2004 z 31 marca 2004 r. w sprawie detergentów (Official Journal of The European Union 2009/C39/05).
Wyposażenie badawcze
- Respirometr zamknięty Sapromat E, Labortechnik H+P
- Automatyczny analizator węgla TOC-5050, Shimadzu
- Wstrząsarki Big&Bigger Bill, Brunswick, USA
- Wyposażenie do oznaczania ChZT metodą miareczkową
Kontakt
inż. Renata Dudek
tel. +48 517 883 166
renata.dudek@ichp.lukasiewicz.gov.pl
Oznaczanie triacylogliceroli
Oznaczanie triacylogliceroli metodą chromatografii gazowej w biowęglowodorach i frakcjach naftowych zawierających biowęglowodory (metoda akredytowana).
Wyposażenie badawcze
Chromatograf gazowy 5890 seria II
Kontakt
dr inż. Dominika Kubica
tel. +48 517 883 165
dominika.kubica@ichp.lukasiewicz.gov.pl
mgr Małgorzata Walkiewicz
tel. +48 517 883 168
malgorzata.walkiewicz@ichp.lukasiewicz.gov.pl
Analiza związków organicznych, polimerów i tworzyw sztucznych
- identyfikacja związków organicznych, polimerów, tworzyw sztucznych, farb, klejów, spoiw, itp. metodami spektrofotometrycznymi i chromatograficznymi;
- identyfikacja i badania struktury nielotnych substancji organicznych, np. polimerów syntetycznych i naturalnych, produktów biochemicznych, geochemicznych metodą Py/GC/FTIR;
- oznaczanie średnich ciężarów cząsteczkowych i rozrzutu ciężarów cząsteczkowych polimerów metodą chromatografii żelowej (GPC);
- badania analityczne związków organicznych metodami spektrofotometrii absorpcyjnej FTIR i UV-VIS;
- badania utwardzania i sieciowania związków wielkocząsteczkowych metodą FTIR (oznaczanie grup funkcyjnych);
- analiza składu (identyfikacja lotnych składników) mieszanin związków organicznych metodami GC/MS i GC/AED;
- oznaczanie śladowych ilości substancji toksycznych (monomerów i rozpuszczalników) w wyrobach z tworzyw sztucznych i innych metodą GC z wykorzystaniem techniki head-space, detektorów płomieniowo-jonizacyjnych (GC/FID) oraz detektorów emisji atomowej (GC/AED) i wychwytu elektronów (GC/ECD);
- oznaczanie zawartości alkoholi C1–C3 w wyrobach chemii gospodarczej i wyrobach farmaceutycznych metodą GC/FID;
- oznaczanie zawartości kwasów organicznych, węglowodorów, alkoholi, estrów i ketonów w próbkach gazowych metodą GC/FID;
- badanie migracji do płynów modelowych symulujących żywność oraz emisji do atmosfery śladowych ilości substancji z wyrobów wykonanych z tworzyw sztucznych metodami spektrofotometrycznymi i chromatograficznymi;
- kontrola czystości surowców chemicznych oraz badanie procesów technologicznych metodami UV, GC, FTIR i AAS.
Kontakt
dr Joanna Sołtysiak
tel. +48 517 883 167
joanna.soltysiak@ichp.lukasiewicz.gov.pl
- oznaczanie lotnych związków zapachowych i aromatów metodą GC-MS;
- oznaczanie związków organicznych w surowcach kosmetycznych metodą chromatografii gazowej (GC-MS, GC-FID);
- identyfikacja lotnych związków organicznych w różnych matrycach techniką GC-MS i Headspace- GC-MS;
- oznaczanie składu kwasów tłuszczowych w olejach roślinnych i tłuszczach zwierzęcych (zgodnie z PN-EN ISO 5508:1996 i PN-EN ISO 5509:2001) metodą GC;
- analiza próbek gazowych metodami GC-MS oraz GC-FID/TCD
- oznaczanie zawartości formaldehydu w wyrobach i surowcach kosmetycznych (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16.07.2004 r., Dz. U. Nr 206 z 22.09.2004, poz. 2106) metodą HPLC;
- oznaczanie zawartości wody metodą miareczkowania kulometrycznego Karla Fischera wg PN-EN ISO 12937 i ASTMD 6304
- oznaczanie zawartości wody metodą miareczkowania potencjometrycznego Karla Fischera
- oznaczanie indeksu bromowego za pomocą miareczkowania kulometrycznego wg ASTMD1492
- oznaczanie liczby bromowej za pomocą miareczkowania kulometrycznego
- oznaczanie gęstości – metodą areometrem wg ASTMD 1298 i PN-EN ISO 3675
- oznaczanie gęstości – metodą z piknometrem
- oznaczanie zawartości fosforu metodą spektrofotometryczną wg AOCS Official Method ca 12-55
- oznaczanie zawartości wody wolnej wg ASTMD 2709
- oznaczanie zawartości substancji niezmydlających w olejach i tłuszczach roślinnych oraz zwierzęcych wg PNISO 3596
- oznaczanie zanieczyszczeń nierozpuszczalnych w olejach i tłuszczach roślinnych oraz zwierzęcych wg PN-EN ISO 663
- oznaczanie liczby jodowej wg PN-EN 14111
- oznaczanie liczby nadtlenkowej w olejach i tłuszczach roślinnych oraz zwierzęcych wg PN-EN ISO 3960
- oznaczanie liczby zmydlania wg PN-C-04043
- oznaczanie liczby kwasowej wg PN-EN 14104 i PN-ISO 660
- oznaczanie zawartości wody i substancji lotnych w olejach i tłuszczach roślinnych oraz zwierzęcych wg PN-EN ISO 662
- oznaczanie punktu anilinowego wg ASTMD 611
- oznaczanie zawartości asfaltenów wg ASTMD 3279
- oznaczanie temperatury płynięcia wg PN-EN ISO 3016
- oznaczanie współczynnika refrakcji wg ASTMD 1218
Kontakt
dr inż. Dominika Kubica
tel. +48 517 883 165
dominika.kubica@ichp.lukasiewicz.gov.pl
mgr Małgorzata Walkiewicz
tel. +48 517 883 168
malgorzata.walkiewicz@ichp.lukasiewicz.gov.pl
Tematyka badawcza
- Hydrometalurgia i elektrometalurgia metali nieżelaznych
- Odzyskiwanie metali i cennych pierwiastków z produktów i odpadów przemysłowych
- Technologie otrzymywania nanometali do zastosowań przemysłowych
- Oczyszczanie elektrolitów przemysłowych i odpadowych z zanieczyszczeń metalicznych
- Zastosowanie nowych materiałów elektrodowych w ogniwach, akumulatorach i superkondesatorach
- Niskotemperaturowe ogniwa paliwowe z elektrolitem polimerowym – budowa i testowanie ogniw
- Badania nad elektrokatalizą oraz mechanizmem i kinetyką wybranych procesów elektrodowych
- Utylizacja i recykling akumulatorów i baterii
- Kompozyty polimerowe z udziałem napełniaczy metalicznych
- Badanie właściwości i analiza materiałów za pomocą nowoczesnych metod fizykochemicznych (SEM, PCS)
- Oznaczanie zawartości metali w roztworach wodnych oraz w próbkach organicznych, nieorganicznych i z matrycą mieszaną organiczno-nieorganiczną (po roztwarzaniu/mineralizacji próbek)
Doświadczenie
- Przygotowania elektrod i prowadzenia reakcji elektrodowych mających znaczenie dla elektrochemicznych źródeł energii
- Konstrukcja i badanie akumulatorów i ogniw
- Konstrukcja wydajnych energetycznych ogniw paliwowych typu DMFC i H2-PEFC
- Budowa i projektowanie elektrochemicznych stanowisk badawczych
- Badania wzakresie elektrochemicznych procesów wydzielania metali i ich związków na różnorodnych podłożach (RVC®, GC, Pt, Au, Fe, Pb, PbO2, grafit, ultramikroelektrody)
- Badania w zakresie oczyszczania elektrolitów odpadowych z zanieczyszczeń metalicznych
- Opracowanie technologii otrzymywania proszków i nanoproszków miedzi
- Opracowanie metody otrzymywania kompozytów polimerowych z udziałem nanoproszków miedzi do zastosowania w ekranowaniu promieniowania elektromagnetycznego
Kierownik
dr Zbigniew Araźny
tel. +48 453 056 268
zbigniew.arazny@ichp.lukasiewicz.gov.pl
Działalność Działu Półtechnik obejmuje prace badawczo-wdrożeniowe w skali półtechnicznej (opracowanie dokumentacji, powiększenie skali laboratoryjnej, optymalizację i walidację procesu technologicznego) oraz produkcję substancji aktywnych.
Substancje aktywne (API) produkowane są w pomieszczeniach kompletnie zmodernizowanych w latach 2005-2007, wyposażonych w nowoczesną aparaturę i instalacje technologiczne spełniające europejskie wymagania farmaceutyczne.
Proces technologiczny jest kontrolowany i dokumentowany pod względem jakości i czystości zgodnie z wymaganiami Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP). Końcowe etapy wytwarzania substancji aktywnych realizuje się w strefie szarej kontrolowanej, w której zainstalowano 3 linie do procesu oczyszczania produktu oraz 2 linie do końcowych operacji technologicznych.
Kierownik
mgr inż. Agnieszka Zaniewska
tel. +48 721 991 512
agnieszka.zaniewska@ichp.lukasiewicz.gov.pl
Dział Minisyntez prowadzi badania nad technologiami wytwarzania aktywnych substancji farmaceutycznych i wytwarza takie substancje w małej skali, od gramów do kilogramów. Prace badawcze ogniskują się wokół rozwoju technologii wytwarzania, głównie powiększania skali, optymalizacji i walidacji procesów. Opracowane technologie stosowane są we własnym oddziale produkcyjnym lub oferowane innym firmom farmaceutycznym. Pracownicy zatrudnieni w zakładzie mają duże doświadczenie w prowadzeniu syntez w różnej skali, w pracy z agresywnymi chemikaliami takimi jak: chlorowodór, fluorowodór, dwutlenek siarki, związki metaloorganiczne (np. związki Grignarda, alkilolit) i w oczyszczaniu substancji różnorodnym technikami.
Aktywne substancje farmaceutyczne (API) są produkowane w Dziale Minisyntez w pomieszczeniach dedykowanych z zachowaniem wszelkich wymagań dobrej praktyki wytwarzania (GMP). Posiadamy wydane przez Głównego Inspektora Farmacetycznego certyfikaty GMP dla alfacalcidolu, calcifediolu, calcitriolu, calcipotriolu, tacalcidolu, anastrozolu i latanoprostu. Nasze produkty są sprzedawane na całym świecie: Japonii, Chinach, Tajlandii, Meksyku i w licznych krajach europejskich.
Kierownik
dr Anna Nikonowicz
tel. +48 601 191 135
anna.nikonowicz@ichp.lukasiewicz.gov.pl
Zadaniem Działu Handlu jest współpraca z klientami biznesowymi, którzy są zainteresowani pozyskaniem substancji czynnych (API) do celów produkcyjnych bądź handlowych, a także promocja wytwarzanych w Instytucie produktów farmaceutycznych. Naszym celem jest również pozyskiwanie nowych partnerów biznesowych oraz podmiotów naukowo-badawczych do współpracy w zakresie rozwoju oferty produktowej naszego Instytutu, mającego wieloletnie doświadczenie w syntezie chemicznej.
Przy współpracy z Działami Minisyntez i Półtechniki jesteśmy odpowiedzialni za koordynowanie procesu produkcji oraz negocjowanie warunków sprzedaży farmaceutycznych produktów certyfikowanych, oferowanych klientom.
Nasza fachowa wiedza oraz doświadczenie przekładają się na najwyższą jakość usług biznesowych w relacji z odbiorcami.
Poza substancjami czynnymi nasz zespół jest w pełni odpowiedzialny za produkt leczniczy o nazwie Biodribin® i jego dopuszczenie do obrotu na rynek farmaceutyczny.
ZAPRASZAMY!
Certyfikaty
Certyfikat Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP)
Potwierdzający jakość wytwarzania substancji aktywnych alfakalcydol, kalcyfediolu wodzian, kalcypotriol bezwodny, paricalcitol, brynzolamid
Wydawca: Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF)
Nr certyfikatu: IWSC.405.23.2019.ES.1-1/WTC/0079_01_02/133
Certyfikat Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP)
Potwierdzający jakość wytwarzania substancji aktywnych karwedilol, wodorosiarczan (+)-klopidogrelu
Wydawca: Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF)
Nr certyfikatu GIF-IW-400/0079_01_02/04/86/17
Certyfikat Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP)
Potwierdzający jakość produktu leczniczego przeznaczonego dla ludzi.
Wydawca: Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF)
Nr certyfikatu: IWSC.405.102.2022.IP.2/WTC/0079_01_01/238
Certyfikat Dobrej Praktyki Laboratoryjnej (GLP)
Potwierdzający jakość badań farmakokinetycznych i bioanalitycznych, w tym badań równoważności i dostępności biologicznej
Wydawca: Biuro ds. Substancji Chemicznych
Nr certyfikatu: 25/2020/DPL
Akredytacja w Japonii
Akredytacja zagranicznego wytwórcy produktów leczniczych
Wydawca: Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej Japonii
Nr certyfikatu: AG22300014
Certyfikat Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP)
Produkty lecznicze przeznaczone dla ludzi
Wydawca: Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF)
Nr certyfikatu: IWPS.405.102.2022.IP.1/ WTC/0079_01_01/237
Certyfikat Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP)
Produkty lecznicze weterynaryjne
Wydawca: Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF)
Nr certyfikatu: IWPS.405.9.2020.AL.2 WTC/0034_01_01/149
Certyfikat Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP)
Badane produkty lecznicze przeznaczone dla ludzi
Wydawca: Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF)
Nr certyfikatu: IWPS.405.118.2022.OP.1/ WTC/0034_01_01/260
Kierownik
dr inż. Zbigniew Laskowski
tel. +48 453 056 224
zbigniew.laskowski@ichp.lukasiewicz.gov.pl
Kierownik
mgr inż. Marek Sieczkowski
tel. +48 453 056 338
marketing@ichp.lukasiewicz.gov.pl
Kierownik
mgr Urszula Skurzewska
tel. +48 453 056 228
urszula.skurzewska@ichp.lukasiewicz.gov.pl
Kierownik
mgr Grzegorz Breski
tel. +48 453 056 218
grzegorz.breski@ichp.lukasiewicz.gov.pl
Kierownik
dr Eliza Wawrzyn
tel. +48 453 056 302
eliza.wawrzyn@ichp.lukasiewicz.gov.pl
Rzecznik Patentowy
mgr Jolanta Rosińska
tel. +48 453 056 219
jolanta.rosinska@ichp.lukasiewicz.gov.pl