O nowym biodegradowalnym plastiku – w rozmowie dra hab. W. Świętnickiego w audycji Eureka (Jedynka PR)

dr hab. Wiesław Świętnicki, Łukasiewicz - Instytut Chemii Przemysłowej

dr hab. Wiesław Świętnicki, Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej

O nowym ekologicznym plastiku, całkowicie biodegradowalnym, powstającym z odpadowych źródeł węgla opowiada dr hab. Wiesław Świętnicki z Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej w audycji Eureka pod red. Artura Wolskiego (Jedynka PR).

– Dlaczego ten nowy plastik, nad którym pracujemy, będzie taki dobry? Po pierwsze, jest to plastik, który jest bardzo szybko degradowany. Praktycznie po trzech miesiącach po wyrzuceniu sam się… zniszczy, nie po 400 latach. Po drugie, ten plastik wytwarzają… same bakterie. Dosłownie – opowiada dr hab. W. Świętnicki.

Jak wygląda produkcja tego plastiku przez bakterie? To specjalna hodowla, będąca wynikiem kombinacji inżynierii chemicznej i biotechnologii, a właściwie biologii molekularnej. Otóż organizmy wytwarzające plastik normalnie funkcjonują w przyrodzie. Ale oczywiście ta „produkcja” odbywa się na niewielką skalę. Trzeba więc było stworzyć bakteriom specjalną pożywkę, w której będzie węgiel, azot, sole, potas itd. Świetnie do tego nadają się odpady przemysłowe, np. przemysłu cukrowniczego. I tu zaczyna się kuchnia. Do zaczynu w wielkim kotle dodajemy bakterie, mieszamy, utrzymując temperaturę ok. 37 stopni…

(Temat był realizowany w Łukasiewicz – IChP w ramach projektu BIOBAKCIR dzięki dotacji Prezesa Centrum Łukasiewicz)

Więcej o możliwościach zastąpienia syntetycznych wyrobów rewolucyjnym biopolimerem – w rozmowie z red. Arturem Wolskim w linku poniżej.