#AwatarŁukasiewicza, czyli jak ożywiliśmy naszego patrona przy pomocy sztucznej inteligencji

Cyfrowy awatar Ignacego Łukasiewicza, wyposażony w technologie sztucznej inteligencji, rozpoczął swoje publiczne życie. Pierwsza w historii cyfrowa rekonstrukcja postaci polskiego wynalazcy zaprezentowana została na Zamku Królewskim w Warszawie 13 stycznia 2023 roku. To przedsięwzięcie unikatowe na skalę europejską. Ożywieniem patrona Sieć Badawcza Łukasiewicz postanowiła uczcić 200. rocznicę jego urodzin. We współpracy z polskim firmami Juice i Virbe – Virtual Beings for Metaverse & Autonomous Shopping naukowcy Łukasiewicza zbudowali obszerną bazę wiedzy dla Ignacego. Zespół animatorów i ekspertów od uczenia maszynowego przez wiele miesięcy pracował nad wizerunkiem, głosem i charakterem powstającej postaci.

13 stycznia 2023 roku na Zamku Królewskim w Warszawie został zaprezentowany #AwatarŁukasiewicza, czyli jak powiedział Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, został powołany do życia Ignacego Łukasiewicza w wersji 2.0.

Uroczystość, w której wzięli udział dyrektorzy instytutów Łukasiewicza, poprowadziła Justyna Duszyńska, a pierwszy z awatarem Łukasiewicza porozmawiał Tomasz Rożek, który chwilę później podzielił się na gorąco wrażeniami, wprowadzając uczestników w świat wideobotów.
O przyszłości cyfrowych istot, o ich obecnych zastosowaniach oraz o społecznych obawach związanych ze sztuczną inteligencją rozmawiali uczestnicy debaty, którą poprowadziła Eliza Kruczkowska. Udział w debacie wzięli: Tomasz Rożek, założyciel Fundacja Nauka. To Lubię, Maciej S. (Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny i Politechnika Białostocka) oraz Krzysztof (Chris) Wrobel (CEO Virbe – Virtual Beings for Metaverse & Autonomous Shopping).

Więcej o samym awatarze tutaj:
https://lukasiewicz.gov.pl/2023/01/13/awatar-lukasiewicza/